Opozícia trúbi do útoku
Koaličná vláda Roberta Fica to má naozaj zložité a ťažké. Tentoraz však opozícia na tom nemá nijakú zásluhu. Problémy spôsobujú tzv. „odštiepenci“. Ľudovo ich volajme huliakovci a migaľovci, aj keď kompletný menoslov je dobré zapamätať si pre prípad volieb ‒ či už budú predčasné, alebo v riadnom termíne. Koaličná Ficova vláda má na papieri sedemdesiatdeväť poslancov. Nie je to veľa, na ústavné zákony je to dokonca málo, ale zaručuje to v podstate stabilné vládnutie, dokonca aj s malou rezervou.
Avšak vzhľadom na udalosti posledných týždňov a v prípade huliakovcov už aj mesiacov musíme z relatívne pohodlnej parlamentnej väčšiny odrátať nezaradených poslancov Národnej koalície Rudolfa Huliaka, Ivana Ševčíka a Pavla Ľuptáka. To už sme iba na tesnej sedemdesiatšestke. Lenže ak prirátame aj rebelujúcich poslancov strany Hlas ‒ SD okolo Samuela Migaľa, ktorí začali očividne a otvorene kooperovať s Progresívnym Slovenskom, Jána Ferenčáka, Romana Malatinca a Radomíra Šalitroša, potom má vládna koalícia v parlamente istých už iba sedemdesiatšesť mínus štyri, rovná sa sedemdesiatdva hlasov. A to už je parlamentná menšina, s ktorou sa vládnuť nedá. Preto sú otázky zmeny koaličnej zmluvy, rekonštrukcie vlády či dokonca predčasných parlamentných volieb viac ako aktuálne.
- JEDNOTNÁ OPOZÍCIA
Doterajšie názory, že opozícia nezmôže v parlamente nič, lebo sa v nej háda každý s každým, sa ukazujú ako príliš optimistické. Šimečkovi je už dobrý aj Matovič. Zrazu. Nuž ide predsa o počty. Dokonca ani SaS sa s OĽaNO nejde vyvraždiť, ale pekne si spolu hrkútajú. A KDH klasicky kolaboruje. V mimoparlamentnom prostredí má opozícia spoľahlivé zálohy ako Naďa, Remišovú a ďalších pár podobných. Dokonca od Demokratov má Galka aj v parlamente. Darček rebelujúcich koaličných poslancov je pre opozíciu naozaj veľkorysý ‒ oslabenie koalície o sedem hlasov. Náležite s ním naložila. Opoziční poslanci Národnej rady Slovenskej republiky z PS, zo SaS, z KDH a z poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ mali v čase uzávierky SNN podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde Roberta Fica (Smer ‒ SD). Informovali o tom lídri opozičných strán. Premiér podľa nich zlyháva vo vládnutí, poukázali na problémy v zdravotníctve, zdražovaní či najnovšie na katastri. Zároveň hovoria o spochybnení zahraničnopolitickej orientácie Slovenska. Nechcú premiérovi dovoliť „uniesť“ Slovenskú republiku na Východ, pretože na to podľa nich nemá žiaden mandát. Koaličným vzbúrencom sa treba za toto divadlo naozaj úprimne poďakovať.
- VYSVETLENIE
„Ak si koaličné strany Hlas ‒ SD a SNS nevyriešia spory vo svojich stranách, budeme musieť ísť do predčasných volieb. Druhá možnosť je, že sa otvorí koaličná zmluva a zmenia sa pomery v koalícii,“ premiér Robert Fico to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Zároveň deklaroval, že urobí všetko pre to, aby koalícia vydržala. Pripomenul aj to, že poslanecký klub Smer ‒ SD je stabilný. Čo sa týka zahraničnopolitickej orientácie SR, Robert Fico potvrdil, že sa na nej nič meniť nebude. V novom pripravovanom stanovisku k zahraničnopolitickej orientácii, ktoré plánuje navrhnúť, však chce predseda vlády upozorňovať na možné bezpečnostné riziká a na to, čo hrozí Európskej únii pre vojnu na Ukrajine. „Ak sa nestabilizuje Hlas a SNS, predčasné voľby prichádzajú do úvahy,“ myslí si prezident Peter Pellegrini a dodajme, že zároveň čestný predseda strany Hlas ‒ SD. Ak sa v krátkom čase nepodarí stabilizovať situáciu v poslaneckých kluboch Hlas ‒ SD a SNS, do úvahy prichádzajú predčasné voľby tak, ako ich avizuje premiér Robert Fico. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini. Deklaroval, že sa nebude spolupodieľať na destabilizácii vládnej koalície. Považuje za legitímne, že sa na neho Fico obrátil s výzvou na riešenie situácie v Hlase, keďže lepšie pozná ľudí v strane. Gro je však podľa Pellegriniho vždy na pleciach predsedu vlády. „On musí garantovať väčšinu svojej koalície v parlamente a každý premiér je premiérom len dovtedy, kým má v parlamente viac ako sedemdesiatšesť hlasov,“ podotkol prezident.
- SMEROM K HLASU
Vedeniu Hlasu môže dať Pellegrini podľa vlastných slov dobre mienenú radu, ako by mali konať. „Neviem, či mám dnes takú silu a také možnosti, aby som len nejakým dohovorením alebo čarovným prútikom zrazu zmenil pohľad poslancov, ktorí nie vždy súhlasia so všetkým, čo vychádza z vládnej koalície,“ povedal. Jediný stabilný je nateraz poslanecký klub Smer ‒ SD. Dokonca jedným svojím poslancom Muňkom umožnil existenciu poslaneckého klubu SNS po odchode huliakovcov, inak by národniari o klub prišli. Rudolf Huliak neraz deklaroval, že pri vážnych hlasovaniach poslanci Národnej koalície vládnu koalíciu podržia. To by na tú sedemdesiatšestku stačilo, a hoci schôdza o vyslovení nedôvery vláde bude zas nekonečnou produkciou hlúposti, nenávisti a lží, vláda by odolať mala. Zopakujme si, ak Huliakovi poslanci splnia svoje sľuby. Čokoľvek príde potom, už bude vyzerať iba ako politický obchod, a tým vlastne huliakovci bez ohľadu na to, ako sa teraz zachovajú, morálne prehrali. Víťazom môže byť Danko, ak ho napríklad čoskoro uvidíme na stoličke podpredsedu vlády. Ale je to iba dohad, a aj tak by to bolo iba do predčasných volieb.
- HÁDANKA NA ZÁVER
Čo si z dnešných obštrukcií vykolaborujú migaľovci, to sa dozvieme až po voľbách ‒ či už predčasných, alebo riadnych. V každom prípade však o nejaký obchod ide. Nateraz nevieme či osobný, alebo stranícky. Kto si z rúk predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku v budúcnosti prevezme medailu Za zásluhy? Huliakovci? Migaľovci? Obe skupiny? Uvidíme už o pár dní.
Ivan BROŽÍK – Karikatúra: Ľubomír KOTRHA