Málokto pochybuje, že celkovým víťazom nebude Slovan
Vladimír MEZENCEV ‒ Foto: TASR
Naši futbaloví experti radi a často polemizujú o tom, či je najvyššia domáca súťaž z roka na rok kvalitnejšie a vyrovnanejšia, alebo v týchto parametroch stagnuje. Podľa nás je dosť dôvodov na optimizmus. Ba možno konštatovať, že pre divákov z roka na rok je príťažlivejšia.
Uveďme len, že v predchádzajúcom ročníku sa až v jeho poslednom kole rozhodovalo medzi Košicami a Michalovcami o tom, kto si udrží príslušnosť medzi elitou a kto o ňu bude musieť ešte zápoliť v nezávideniahodnej baráži s druholigovou Petržalkou. Napokon ani jeden z nich nezostúpil a v tomto ročníku už vo vzájomnom súboji zápolili o posledné šieste miesto v skupine, z ktorej vyjde nový, resp. staronový majster. Pritom pred týmto duelom boli na tom lepšie Zemplínčania, im stačil bod, domáce Košice museli vyhrať. V priebehu celého zápasu boli bližšie k postupu do prvej šestky Michalovčania a až v nastavených minútach sa rozhodlo o zaradení Košíc do skupiny o prvé až šieste miesto.
■ PROGRES NA VÝCHODE
Prečo venujeme takú pozornosť najvýchodnejšiemu účastníkovi Niké ligy? Práve on je dôkazom toho, že naša najvyššia súťaž je zaujímavá a pomerne vyrovnaná. Michalovce v ročníku 2023/2024 po jesennej časti, teda po osemnástich kolách, zimovali na predposlednej jedenástej priečke iba so 6 bodmi, za šesť dosiahnutých remíz a bez jediného víťazstva!
Prvé víťazstvo dosiahli až v 22. kole nad neskôr vypadávajúcimi Zlatými Moravcami. Nečudo, že pred sezónou 2024/2025 ich mnohí novinári považovali za najväčšieho kandidáta na zostup, veď v Niké lige sa zachránili doslova v poslednej chvíli. Teraz však zimovali na 6. priečke s až 22 bodmi za päť víťazstiev a sedem remíz a vtedy mali ešte o dva body viac než Košice…
■ NEČAKANÍ OUTSIDERI
Tých dôkazov o vyrovnanosti mužstiev za tradičným štvorlístkom najúspešnejších (Slovan, Trnava, Žilina a Dunajská Streda) je stále dosť. V uplynulom ročníku o dve miesta v prvej šestke pri rovnosti 34 bodov v prípade štyroch celkov (Podbrezová, Ružomberok, Trenčín a Banská Bystrica) musela rozhodnúť až tabuľka ich vzájomných zápasov.
V nej najlepšie postavenie získali prvé dva spomenuté celky – teda Podbrezová a Ružomberok. Teraz bola situácia inakšia. Podbrezová sa zaslúžene dostala medzi najkvalitnejšie tímy, ale na veľké prekvapenie Ružomberok, Trenčín a Banskú Bystricu čakajú náročné zápolenia o udržanie si príslušnosti medzi našou futbalovou elitou.
■ SIVÝ PRIEMER
Jedným zo sklamaní doterajšieho priebehu súťažného ročníka sú výkony hráčov Ružomberka, aktuálneho držiteľa Slovnaft Cupu (Slovenského pohára). Mužstvo sa nestratilo ani v predkolách Európskej konferenčnej ligy, v ktorých si poradilo s nejedným favoritom. Nakoniec len z objektívnych príčin, konkrétne pre množstvo zranených hráčov základnej zostavy, Ružomberok zostal pred bránami tejto tretej najvýznamnejšej európskej súťaže.
Sympatickému kolektívu, ktorý sa spolieha najmä na slovenských futbalistov, sa však v tejto sezóne nedarí. Zlepšeniu ovzdušia na trávnikoch i v kabíne nepomohla ani výmena trénerov, jeden z nich bol pri mužstve dokonca iba mesiac a nikoho by už neprekvapila ďalšia výmena… Spoločne s Banskou Bystricou po úvodnom kole nadstavbovej časti uzatvárajú tabuľku skupiny o záchranu, a pokiaľ nedôjde k radikálnej zmene vo výkonoch i výsledkoch, týchto nepríjemných pozícií sa nezbavia do konca ročníka.
■ NEISTOTA POD URPÍNOM
Banská Bystrica má síce obávaného kanoniera Martina Rymanenka, ktorý v jeseni dal deväť gólov a patrí medzi kvarteto s najpresnejšou muškou, ale mužstvu chýba taký strelec ako Róbert Polievka. Po uplynulom ročníku odišiel tento vynikajúci útočník do priemerného maďarského klubu MZK Budapešť, aj keď o neho prejavoval obrovský záujem tréner Slovana Bratislava Vladimír Weiss.
Všetci dobre vieme, že ten hocikoho nechce. V každom prípade veľká škoda pre celý slovenský futbal, že nezostal ešte rok-dva hrávať na našich trávnikoch a potom odísť do niektorej z kvalitnejších európskych líg, než je tá maďarská. Funkcionári spod Urpína mali vraj také vysoké finančné požiadavky za jeho prestup na Tehelné pole, že tie boli neprijateľné dokonca aj pre Slovan…
Teda na nemilé prekvapenie Ružomberok a Banská Bystrica nielenže po 23. kole uzatvárali tabuľku skupiny o 7. ‒ 12. miesto, ale sa svojimi výkonmi zaradili k tímom Skalice a nováčika z Komárna, od ktorých sa veľa neočakávalo, a popri Michalovciach boli ešte pred začiatkom ročníka kandidátmi na zostup, resp. baráž. Skaličania skutočne zimovali na poslednej dvanástej priečke so 14 bodmi.
V piatich už tohtoročných zápasoch získali 8 bodov za dve víťazstvá dve remízy a po 23. kole už boli na 10. mieste ‒ iba bod za deviatym Trenčínom. Skalica vstúpila do skupinovej fázy dôležitým víťazstvom 2 : 0 v Bystrici a takto získané tri body majú pre ňu veľkú cenu. Záhoráci však už majú jedno prvenstvo v tomto ligovom ročníku, i keď rozhodne nie je na oslavu, k trénerskej zmene pristúpili už po piatom kole…
Tak či onak, najhoršie sú na tom Bystričania, ktorí v prvých piatich kolách ako jediní z dvanástich účastníkov Niké ligy nezískali ani bod (!) ‒ iba nepriaznivé skóre 2 : 13. Nuž, čakajú ich skutočne nezávideniahodné záchranárske práce.
Poradie úspešnosti mužstiev v skupine o 7. ‒ 12. miesto po zimnej prestávke: 1. až 3. miesto – Komárno, Skalica a Trenčín po 8 b.; 4. Michalovce 5 b.; 5. Ružomberok 3 b.; 6. Banská Bystrica bez bodu. Zdá sa, že boj o udržanie v Niké lige bude teraz oveľa zaujímavejší než o titul…
■ JEDNOZNAČNÝ FAVORIT
Pred začiatkom sezóny 2024/2025 málokto z expertov i početných priaznivcov futbalu si nemyslel, že Slovanu sa podarí obhájiť titul v poradí už siedmy za sebou. Napriek tomu, že ho čakal historický štart v skupinovej fáze Ligy majstrov, a ten už dokázal poriadne odobrať sily nejednému i skúsenejšiemu víťazovi domácej súťaže. Je síce pravda, že v jeseni krátky čas patrilo čelo tabuľky Žiline, ale bola to skutočne iba prechodná záležitosť.
Belasým sa napriek vyčerpávajúcemu programu ľahšie dýchalo aj preto, lebo vicemajstrovi z Dunajskej Stredy vôbec nevyšiel vstup do sezóny a zimoval až na 4. priečke s 22-bodovou stratou (!) na prvý Slovan. Samozrejme, sú tu ešte druhá Žilina a tretia Trnava a nemálo znalcov futbalu, ktorí by symbolicky dali ruky do ohňa, že na poradí silného kvarteta sa do konca ročníka už nič nezmení. Ale… Vedúce trio malo nie celkom vydarený vstup do jarnej časti.
Bratislavčania síce v jej úvode v Ružomberku vyhrali presvedčivo 5 : 1, no potom v ďalších troch kolách ani raz nevyhrali, čo u tohto mužstva nebýva zvykom. Po prvýkrát vo svojej histórii doma remizovali s Michalovcami a potom tiež na vlastnom trávniku podľahli svojmu najväčšiemu rivalovi z Trnavy. Na obrat k lepšiemu museli čakať celý mesiac, keď v 23. kole vyhrali v Košiciach 3 : 2 a k zisku troch bodov im pomohli dva góly z pokutových kopov.
Zo „zimného spánku“ sa v nie najlepšej pohode prebrali prenasledovatelia zo Žiliny. Žlto-zelení z možného maximálneho zisku 15 bodov v doterajších piatich jarných kolách získali iba tretinu z nich (jedna výhra, dve remízy a dve prehry), a tak sa ich predchádzajúca strata troch bodov na vedúci Slovan zdvojnásobila, teda až na šesť.
■ TRNAVSKÝ NÁSTUP
Vydarenejší jarný štart mala Trnava, tá ani raz neprehrala (dve výhry, tri remízy) a päťbodovú jesennú stratu na druhú Žilinu znížila na jeden bod. Dunajská Streda máva tradične vydarenejšiu jar než jeseň. Veď po 18. kole mala na vedúci Slovan stratu až 20 bodov, na Žilinu 17 a Trnavu 12. Na jar však zatiaľ ani raz neprehrala (dve výhry a tri nerozhodné výsledky).
Nemožno nespomenúť Podbrezovú. Tá zimovala s rovnakým počtom bodov ako Dunajská Streda. Do silnej šestky sa dostala tretíkrát za sebou, teda je v nej nepretržite od návratu do najvyššej súťaže. Už táto skutočnosť predstavuje veľký úspech klubu z Pohronia, ktorý takto dokáže konkurovať bohatším a väčším. Železiari po zimnej prestávke do 23. kola tiež neprehrali ani jedno stretnutie (jedna výhra, štyri remízy) a zatiaľ na Dunajskú Stredu majú iba dvojbodovú stratu.
Zásadný rozdiel medzi týmito dvoma mužstvami je však v tom, že pokiaľ to zo Žitného ostrova pred štartom každého ročníka dáva najavo, že chce majstrovský titul, oveľa skromnejší tím z Horehronia takéto plány vôbec nemá. Jednoducho sú veľmi vzdialené. V Podbrezovej skôr myslia na splnenie iného plánu – získať aspoň tretinu financií do ročného rozpočtu z prestupov vlastných odchovancov. To sa im darí, rovnako ako podávanie solídnych výkonov na úrovni skupiny, v ktorej sa zápolí o majstrovský titul.
■ SAMOZREJMÍ LEGIONÁRI
Pôsobenie zahraničných futbalistov v najvyšších súťažiach je už dnes úplnou samozrejmosťou. Týka sa to aj slovenských hráčov, ktorí obliekajú dresy kvalitných klubov v súčasnosti v dvadsaťjeden krajinách sveta ‒ od Nórska a Estónska po Saudskú Arábiu a od Azerbajdžanu a Turecka po Austráliu a USA. Najviac ich pôsobí v susednom Česku – až dvadsaťšesť.
Po prvýkrát na Slovensku hralo viac ako sto futbalistov z iných krajín v ročníku 2018/2019. V súčasnosti je ich na klubových súpiskách účastníkov Niké ligy až 125 z tridsiatich deviatich krajín Afriky, Ázie, Ameriky a, samozrejme, Európy. Čierny kontinent je zastúpený dvadsiatimi siedmimi hráčmi z deviatich krajín, najviac – dvanásť – je z Nigérie. V dresoch našich elitných klubov hrajú aj štyria Brazílčania a Španieli, traja Francúzi, dvaja Angličania a Holanďania, Američan, Čiľan, Mongol, Portugalčan…
Nie tak dávno najviac cudzincov mali vo svojich tímoch dva najbohatšie kluby, teda Slovan Bratislava a DAC Dunajská Streda. Tím zo Žitného ostrova si stále udržiava prvenstvo s dvadsaťjeden legionármi, za ním však nasledujú Michalovce so sedemnástimi, Trenčín so šestnástimi, Slovan má trinásť a Trnava dvanásť legionárov. Na opačnej strane rebríčka sú Banská Bystrica s dvoma Afričanmi a Ružomberok so štyrmi Čechmi.
■ PESTRÁ GARDA
U obhajcu majstrovského titulu z Tehelného poľa vznikla kuriózna situácia – každý zo spomenutej trinástky je z inej krajiny. Belasí pred Afričanmi (majú iba jedného Sharaniho Zuberu z Ghany) dávajú prednosť európskym futbalistom, ale vo svojich farbách majú obrancu Cesara Blackmana až z Panamy a zároveň v súčasnosti najznámejšieho legionára u nás Tigrana Barseghjana z Arménska.
Tohto sympatického stredopoliara hráči, tréneri a ďalší odborníci vyhlásili za najlepšieho hráča uplynulého ročníka Niké ligy a podľa hodnotenia redaktorov nášho jediného športového denníka mu toto ocenenie právom patrí aj za jesennú časť aktuálneho ročníka najvyššej súťaže.
Pre zaujímavosť – v tomto hodnotení za Barseghjanom nasleduje trojica slovenských futbalistov, konkrétne Tomáš Hubočan a Adrián Kaprálik zo Žiliny, ako aj brankár Slovana Dominik Takáč, ale v tejto TOP 15 je spolu až sedem cudzincov. Áno, je síce pravda, že skutočné futbalové hviezdy idú hrať do iných líg, ale stáva sa, že v tej našej vyrastú na hráčov medzinárodnej triedy.