Rusi predávajú devízové rezervy, aby podporili rubeľ

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Moskva 17. decembra (TASR) - Ruské ministerstvo financií začalo predávať zahraničné meny zo svojich devízových rezerv. Týmto spôsobom sa snaží zastaviť najprudší prepad rubľa od roku 1998. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Ruská mena je "extrémne podhodnotená", uviedol tlačový odbor ruského ministerstva financií v emailovom vyhlásení. Podľa odhadov má ministerstvo k dispozícii na predaj devízové rezervy v hodnote 7 miliárd USD (5,6 miliardy eur), uviedla v telefonickom rozhovore pre Bloomberg poradkyňa ministra financií Svetlana Nikitina.

Kurz rubľa v utorok (16. 12.) oslabil nad 80 RUB/USD, keď finančné trhy zachvátila panika po tom, čo prekvapivé zvýšenie kľúčovej úrokovej sadzby o 6,5 percentuálneho bodu na 17 % ruskou centrálnou bankou nedokázalo zabrzdiť pád kurzu ruskej meny.

O 11.44 miestneho času sa rubeľ v Moskve predával po 65,90 RUB/USD. To je o 2,4 % viac ako dnes ráno.

"Je to správne rozhodnutie, zrejme je súčasťou sústredenej snahy vlády presvedčiť verejnosť a účastníkov trhu, že rubeľ je podhodnotený,"
uviedol moskovský ekonóm Citigroup Ivan Čakarov. "Ešte lepšie by bolo, keby to ešte podporili rozsiahle intervencie centrálnej banky."

Putin sa ku kríze na finančných trhoch vyjadrí až vo štvrtok

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes vyhlásil, že Vladimir Putin nevystúpi s vyhlásením k situácii na finančných trhoch skôr ako vo štvrtok, v rámci hodnotiacej tlačovej konferencie.

V rozhovore pre ekonomický denník Kommersant Peskov uviedol, že Putinovo "špeciálne vyhlásenie" k vývoju na finančných trhoch sa neplánuje.

Agentúra TASS, ktorá o tom informovala, spresnila, že v utorok sa pod vedením premiéra Dmitrija Medvedeva uskutočnilo mimoriadne zasadnutie vlády, na ktorom sa diskutovalo o opatreniach na stabilizáciu situácie.

Za prioritu Medvedev označil jednotný postup vlády a Centrálnej banky. Priznal, že situácia je zložitá, ale dodal, že "nie sme prví, kto musí bojovať so zložitými okolnosťami".

Minister ekonomického rozvoja Alexej Uľukajev v utorok skonštatoval, že kurz rubľa zodpovedá makroekonomickej situácii v Rusku. Súčasne uviedol, že Centrálna banka mala zasiahnuť skôr a skôr znížiť hlavnú úrokovú sadzbu.

Uľukajev vyslovil presvedčenie, že prognózy ohľadom vývoja ekonomiky v Rusku v mesiaci december zostanú v zásade nezmenené, pretože väčšina rizík spojená s konjunktúrou na trhu s ropou, ako aj s negatívnymi dôsledkami sankcií, do nich už bola zahrnutá.

Na otázku, v akej mene si Rusi majú odkladať úspory, Uľukajev odpovedal, že "v takej ako doteraz".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.