Ekonomika a kríza na Ukrajine sú top témy Putinovej výročnej tlačovky

Vladimír Putin počas výročnej tlačovej besedy. Foto: TASR/AP

Moskva 18. decembra (TASR) - Aktuálny pád ruského rubľa bol podľa očakávania hlavnou témou dnešnej výročnej tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorá sa začala v Moskve a potrvá zrejme niekoľko hodín.

"Napriek turbulentným finančným trhom budú celkové príjmy Ruska vyššie než výdavky," vyhlásil Putin, ktorého citovala agentúra Reuters, na úvod tlačovej konferencie.

Súčasná ekonomická situácia je podľa ruského prezidenta vyprovokovaná vonkajšími faktormi, ruská centrálna banka i vláda však prijímajú adekvátne opatrenia.

Momentálna nepriaznivá situácia môže podľa Putina pretrvávať nasledujúce dva roky, zlepšovať sa však môže rýchlejšie.

"Posilnenie rubľa je nevyhnutné," povedal šéf Kremľa a dodal, že ruská centrálna banka nebude bezmyšlienkovite mrhať svojimi rezervami.

Rozširovanie NATO na východ je ako budovanie nového Berlínskeho múru

Rozširovanie Severoatlantickej aliancie smerom na východ je ako budovanie nového Berlínskeho múru, vyhlásil dnes podľa agentúry Reuters ruský prezident Vladimir Putin na svojej výročnej tlačovej konferencii v Moskve.

Pozícia Ruska ohľadne situácie na Ukrajine by mala dať partnerom Moskvy na vedomie, že by mali budovanie tohto múru zastaviť, dodal.

"Situácia na východe Ukrajiny je výsledkom represívnej operácie vedenej Kyjevom," vyhlásil Putin. Zároveň uviedol, že ekonomická blokáda regiónov na východe Ukrajiny zo strany Kyjeva je škodlivá.

"Moskva je pripravená robiť sprostredkovateľa v ukrajinskej kríze v záujme vyriešiť situáciu politickými prostriedkami," uviedol Putin.

Zároveň podotkol, že čokoľvek Rusko podnikne, stretne sa to s kritikou a odporom. "Ruská kríza nie je trestom za pripojenie Krymu k Rusku," vyhlásil.

Ekonomika a kríza na Ukrajine sú podľa očakávania hlavnými témami podujatia, na ktoré sa akreditovalo vyše 1250 novinárov. Ruský prezident začal tlačovú konferenciu ekonomickým bilancovaním a zdôraznil, že ruská centrálna banka musí pokračovať v upevňovaní likvidity rubľa. Nebude však bezmyšlienkovite mrhať svojimi zahraničnými rezervami na podporu rubľa, upozornil.

Ruská ekonomika sa prispôsobí problémom v prípade, že budú pretrvávať, zdôraznil. Nielen centrálna banka je však podľa neho zodpovedná za súčasnú situáciu. Ruská vláda musí podniknúť dodatočné opatrenia v záujme opätovného nastolenia stability, upozornil ruský prezident. "Sú tu výsledky, ale musia sa prijať ďalšie opatrenia," uviedol.

Niektoré kroky by sa dali vykonávať efektívnejšie v záujme podpory stability trhu, citovala Putina agentúra Reuters.

Rusko podľa neho čelí viacerým problémom, súčasná situácia by sa však mala využiť na diverzifikáciu ekonomiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.