Českí inšpektori zakázali predaj čínskych šperkov obsahujúcich kadmium

Ilustračná fotografia. Foto: Facebook

Praha 19. decembra (TASR) - Česká inšpekcia životného prostredia (ČIŽP) sťahuje z trhu lacné čínske šperky, v ktorých sa našlo nebezpečné kadmium. Oznámil to dnes spravodajský server iDNES.cz.

Na mnohonásobné prekročenie limitov kadmia v čínskych šperkoch, zakúpených v internetovom obchode bizu-komponenty.cz, upozornil na základe vlastných analýz denník MF DNES. Jeho zistenia potvrdili aj následné testy ČIŽP.

Inšpektori preverili päť druhov tovaru z obchodu bizu-komponenty.cz a objavili v nich zvýšené koncentrácie kadmia a tiež vysoko alergénneho niklu. Kadmium našli aj v ďalšej bižutérii.

ČIŽP preto začala správne konanie, ktoré má v súlade s európskymi predpismi vyústiť v zákaz predaja nevyhovujúceho tovaru. Prevádzkovateľovi obchodu so sídlom v obci Švihov v Plzenskom kraji hrozí finančná pokuta.

V troch z piatich odobratých vzoriek laboratórne testy dokázali 1000-násobné prekročenie povolených hodnôt kadmia. Podľa vyjadrenia majiteľky obchodu čínsky dodávateľ šperkov výslovne garantoval, že neobsahujú kadmium, olovo ani nikel. Majiteľka už počas testov MF DNES sama kontaktovala inšpekciu s otázkou, ako má vo veci postupovať.

Kadmium je vysoko nebezpečná látka, ktorá sa môže dostávať zo šperkov do organizmu cez spotenú kožu. Hromadí sa v pečeni a ľadvinách, ktoré poškodzuje, a stojí za vznikom rakoviny a deformáciami nenarodených detí.

Na problémy s kvalitou šperkov z internetových obchodov často narážajú aj kontrolóri českého Puncového úradu. Namiesto zlata či striebra v takýchto šperkoch nájdu olovo, cín alebo mosadz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.