Baletom Skrotenie zlej ženy sa začne Rok Ruska v Monaku

Monacké knieža Albert II. Foto: TASR/AP

Monako/Moskva 19. decembra (TASR) - Baletným predstavením Skrotenie zlej ženy v interpretácii umelcov moskovského Veľkého divadla a v choreografii Jeana-Christopha Maillota sa dnes na scéne Salle de Princes Grimaldiho fóra v Monackom kniežactve začne Rok Ruska v Monaku 2015. O uskutočnení tohto podujatia informoval v júli tohto roku námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexej Meškov po stretnutí s kniežaťom Albertom II. v Monaku.

Legendárne moskovské divadlo predstaví balet podľa predlohy shakespearovskej hry Skrotenie zlej ženy na hudbu Dmitrija Šostakoviča. Filharmonický orchester Monte Carla bude mať pod taktovkou ruský dirigent Igor Dronov.

Rok Ruska v Monaku sa nezačína baletom náhodou. Moskovské Veľké divadlo (Boľšoj teatr) a Ballets de Monte-Carlo majú "príbuzenské" vzťahy. Začiatkom 20. storočia sa kniežactvo stalo miestom skúšok "Ruských sezón Ďagileva". "Celý súčasný balet vyrástol z Ruských sezón Ďagileva. Niekedy sa mi zdá, že publikum nechápe, nakoľko (Ďagilev) zmenil baletný svet," povedal choreograf a riaditeľ Ballets de Monte-Carlo Jean-Christophe Maillot.

"Ruské sezóny" je označenie hosťovania ruských baletných a operných umelcov v rokoch 1908-1909, ktoré organizoval kultúrny činiteľ Sergej Pavlovič Ďagilev. V roku 1911 založil baletný súbor s názvom Ďagilevov ruský balet (Russkij balet Ďagileva). Prvé baletné predstavenie sa uskutočnilo 6. apríla 1911 v Monte Carle. Potom súbor vystupoval v Paríži, Ríme a Londýne.

Počas Roka Ruska v Monaku je naplánovaných približne 130 podujatí - výstavy, koncerty klasickej hudby, divadelné inscenácie. Okrem kultúrneho programu sú naplánované aj stretnutia podnikateľov. Zaujímavé akcie čakajú aj na milovníkov športu. Jachtársky klub v Monaku pripraví regatu, pričom sa na nej zúčastnia aj posádky z Ruska, pripravené sú priateľské futbalové a hokejové zápasy. Hosťami pobrežného štátu sa stanú aj dve školské ruské lode.

Monacké knieža Albert II. počas oficiálnej návštevy Ruska v októbri 2013 spolu s prezidentom Vladimirom Putinom vyjadrilo vôľu, aby rok 2015 bol venovaný osobitne Ruskej federácii. Ich rozhodnutie sa prejaví v približne 130 podujatiach, ktoré Rusko pripraví pre obyvateľov a návštevníkov Monackého kniežactva. Prostredníctvom podujatí sa majú prejaviť historické, kultúrne, vedecké a ekonomické vzťahy, ktoré medzi kniežactvom a Ruskom existujú okolo 150 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.