Novela zákona o zahraničnej službe reaguje na zmeny z praxe

Ilustračné foto. Foto: Teraz.tv

Bratislava 1. januára (TASR) - Novela zákona o zahraničnej službe z dielne rezortu diplomacie reaguje na zmeny, ktoré nastali od roku 2010, ale aj na prevzatie niektorých kompetencií. Tie sa týkajú štátnej politiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí ako aj ekonomickej diplomacie. Novela dnešným dňom nadobudla účinnosť.

Na základe kompetenčného zákona dostalo ministerstvo zahraničných vecí pred niekoľkými rokmi do svojej pôsobnosti koordináciu presadzovania obchodno-ekonomických záujmov SR. Novela preto vypustila ustanovenie podľa ktorého o zriadení a zrušení takýchto oddelení ako súčasti diplomatickej misie rozhoduje minister zahraničných vecí po konzultácii s ministrom hospodárstva.

Zákon samostatne ustanovuje pôsobnosť Stáleho zastúpenia SR pri Európskej únii v Bruseli, ktoré plní okrem iného osobitné úlohy vyplývajúce z členstva v únii.

Taktiež podrobnejšie špecifikuje konzulárne funkcie, ktoré vykonávajú diplomatické misie a konzulárne úrady v zahraničí. Tie sa týkajú nielen rozhodovania o udeľovaní víz a pobytu, prijímania žiadostí o vydanie cestovných dokladov, ale tiež osvedčovania dokladov, poskytovania súčinnosti pri dedičských konaniach a pomoci v núdzi.

Ďalšie ustanovenia upravujú funkcie a platové náležitosti zamestnancov v zahraničnej službe. Odstránilo sa časové obmedzenie pôsobenia takéhoto zamestnanca v orgáne verejnej moci iného štátu alebo v medzinárodnej organizácii. Doteraz to bolo možné iba na štyri roky. Predchádzajúce znenie zákona tiež znemožňovalo úspešným zástupcom SR opakovane kandidovať v medzinárodných organizáciách, čo novela zmenila.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.