Popredného čínskeho diplomata odvolali pre podozrenie z korupcie

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Peking 2. januára (TASR) - Popredného čínskeho diplomata odvolali z funkcie a vyšetrujú ho pre podozrenie z korupcie, oznámilo dnes čínske ministerstvo zahraničných vecí. Ide o prvého diplomata, ktorý sa stal "obeťou" rozsiahlej protikorupčnej kampane vlády, napísala agentúra Reuters.

Čang Kchun-šeng už nie je tajomníkom ministra vzhľadom na podozrenie z "porušenia disciplíny", uviedlo ministerstvo v krátkom oznámení.

Podľa čínskych médií bol Čang hlavným zo štyroch tajomníkov ministra zahraničných vecí, ktorí sú nižšie postavení než námestníci ministra, a mal na starosti oddelenie protokolu. V protokolárnej funkcii ho nahradil hlavný hovorca ministerstva Čchin Kang.

Čínsky prezident Si Ťin-pching od nástupu k moci pred dvoma rokmi zintenzívnil zákrok proti korupcii a rovnako ako ďalší lídri pred ním varoval, že tento problém je natoľko veľký, že by mohol ovplyvniť schopnosť komunistickej strany udržať sa pri moci.

Hoci protikorupčná kampaň už viedla k odvolaniu viacerých vysokých funkcionárov, dosiaľ nešlo o žiadnych významnejších diplomatov.

Ministerstvo zahraničných vecí bolo v uplynulom roku zapletené do ďalšieho škandálu, keď čínsky veľvyslanec na Islande zmizol v čase správ zahraničných čínskych médií, že ho zatkli za poskytovanie tajných informácií Japonsku. Peking dosiaľ neobjasnil, čo sa s ním stalo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.