Čínska ekonomika rástla vlani najpomalšie za 24 rokov

Foto: TASR/AP

Peking 20. januára (TASR) - Tempo rastu čínskej ekonomiky sa vlani spomalilo a bolo najnižšie za 24 rokov. Snahy vlády o stimuláciu ekonomiky však začali na konci roka prinášať ovocie a tempo rastu bolo nakoniec len tesne pod cieľom stanoveným vládou. Informovali o tom agentúry AP, DPA a Bloomberg.

Druhá najväčšia svetová ekonomika v roku 2014 vzrástla o 7,4 %. To znamená, že tempo rastu bolo najnižšie od roku 1990 a prvýkrát od konca 90. rokov 20. storočia zaostalo za cieľom stanoveným vládou na úrovni 7,5 %. V rokoch 2012 a 2013 sa čínsky hrubý domáci produkt (HDP) zvýšil vždy o 7,7 %.

Podľa čínskeho štatistického úradu si čínska ekonomika v poslednom kvartáli 2014 v medziročnom porovnaní polepšila o 7,3 % rovnako ako v 3. štvrťroku. To je najnižší kvartálny rast za 5 rokov.

Na konci roka mali na ekonomiku pozitívny vplyv stimulačné opatrenia vlády. Decembrový vývoj priemyselnej produkcie, ktorá vzrástla o 7,9 %, rovnako ako maloobchodu (+11,9 %), prekonali očakávania analytikov.

Spomalenie čínskej ekonomiky bude mať podľa prezidenta Európskej obchodnej komory v Číne Jörga Wuttkeho vplyv aj na európske hospodárstvo. Firmy musia znížiť svoje očakávania týkajúce rastu a marží na čínskom trhu. To môže mať negatívny vplyv na investície. "Nikto však nemôže zanedbávať čínsky trh," povedal Wuttke pre agentúru DPA. "Čína bude v stredno a dlhodobom horizonte opäť extrémne dôležitá."

Podľa expertov medzi najväčšie výzvy, s ktorými sa bude musieť Peking vyrovnávať, patria slabý rast globálnej ekonomiky, ochladenie domáceho realitného trhu a pokles domáceho dopytu. Šéf čínskeho štatistického úradu Ma Ťien-tchang napriek tomu hodnotil vývoj ekonomiky pri predkladaní čísel ako pozitívny. Ekonomika sa podľa neho vyvíja v rámci "novej normality". Medzi pozitívne trendy patrí stabilný rast, optimalizácia štruktúry hospodárstva a zlepšenie sociálnej siete.

Rast priemyselnej produkcie sa vlani spomalil na 8,3 % z 9,7 % v roku 2013. Ochladili sa aj fixné investície, ktoré vzrástli len o 15,7 %. Prudko sa spomalili predovšetkým investície do prehriateho realitného trhu, keď tempo ich rastu padlo o 9,3 percentuálneho bodu na 10,5 %.

Medzinárodný menový fond (MMF) z dôvodu zhoršenia vyhliadok znížil svoju prognózu rastu čínskej ekonomiky v tomto roku o 0,3 percentuálneho bodu na 6,8 % a v roku 2016 o 0,5 percentuálneho bodu na 6,3 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.