Na Ukrajine sa začala výnosom prezidenta Porošenka mobilizácia

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko. Foto: TASR

Kyjev/Moskva 20. januára (TASR) - Na Ukrajine sa dnes začína štvrtá vlna mobilizácie, pričom ďalšie dva nábory do armády sa uskutočnia ešte aj v apríli a máji. Celkovo môže byť v roku 2015 na službu v ukrajinskej armáde povolaných 104.000 ľudí.

Mobilizácia sa začala v súlade s výnosom prezidenta Petra Porošenka, ktorý minulý týždeň schválil ukrajinský parlament.

Minister obrany Stepan Poltorak dnes apeloval na členov odvodových komisií, aby robili kvalitný výber spomedzi kandidátov na službu v armáde. Vyzval, aby komisie v prvom rade do armády povolali dobrovoľníkov a ľudí s vojenskými skúsenosťami.

Podľa ukrajinskej agentúry Ukrinform sa aj dnes vedú prudké boje o kontrolu nad letiskom v Donecku.

Silám vládnej tzv. protiteroristickej operácie (ATO) sa darí útoky separatistických oddielov odrážať, pričom ich vytlačili z predných útočných línii, doplnil ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk. Vojaci vládnej armády na doneckom letisku - na Ukrajine sa pre nich vžila prezývka "Kyborgovia" - naďalej kontrolujú nový terminál letiska.

Protivládne sily najnovšie útočia aj na pozície vládnych vojsk v okolitých obciach v snahe zabrániť prístupu posíl pre oddiely ATO.

Velenie ATO dnes informovalo, že za posledných 24 hodín boli pozície vládnych síl zo strany protivníka ostreľované 102-krát. Len v Donecku prišli o život dvaja civilisti a ďalších 11 ich bolo zranených.

Zhoršenie celkovej situácie na východe Ukrajiny, ktoré súvisí s vyostrením bojov medzi ukrajinskou armádou a separatistami, konštatovala dnes aj pozorovateľská misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Ako jej členovia uviedli pre britskú spravodajskú stanicu BBC, boje o donecké letisko sa postupne rozšírili do priľahlých častí Donecka. Humanitárnu situáciu tam označili za "absolútne hroznú".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.