Pokračuje pojednávanie v kauze tragického výbuchu v bani v Handlovej

Na snímke smútiaca rodina počas spoločnej rozlúčky s tragicky zosnulými baníkmi v Handlovej 20. augusta 2009. Foto: TASR/Michal Svítok

Handlová 21. januára (TASR) - Na Okresnom súde (OS) v Prievidzi pokračuje oddnes hlavné pojednávanie s trojicou obžalovaných v kauze tragického výbuchu v bani v Handlovej z augusta 2009. Súd dnes oboznamuje prítomných s listinnými dôkazmi. TASR informoval hovorca súdu Roman Tarabus.

Pojednávanie vytýčil samosudca ešte na 26. a 28. januára. Naposledy sa mal prievidzský OS touto kauzou zaoberať 15. a 20. októbra 2014, samosudca však tieto dva pojednávacie dni pre práceneschopnosť jedného z obžalovaných zrušil.

Na predchádzajúcom, júnovom termíne súdu sa k výbuchu v handlovskej bani vyjadrovali viacerí znalci. Tí za príčinu nešťastia, ktorá si vyžiadala 20 životov, označili zhodu viacerých okolností, jednou z nich mal byť aj výsyp materiálu.

"Z výpovedí svedkov, ktorí vyhotovili znalecké posudky pre Obvodný banský úrad, vyplýva to, čo som uvádzal celý čas. To znamená, že príčiny banského nešťastia neboli v tom, čo uvádza prokurátorka, ale zhluk viacerých faktorov. Pričom najzásadnejší bol zával v mieste požiaru, o ktorom nemal riadiaci havárie vedomosť a vzhľadom na spôsob havárie ani nemohol predpokladať," zhodnotil v júni 2014 pre TASR jeden z obhajcov Peter Filip.

Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia sú zamestnanci Hornonitrianskych baní Prievidza, ktorí sa podieľali na likvidácii požiaru v Bani Handlová, Ladislav H., Jozef T. a Dalibor R., pričom posledný z nich je obžalovaný z rovnakého prečinu aj v prípade závalu v Bani Nováky z novembra 2006. Podľa znenia obžaloby sa Ladislavovi H. kladie za vinu, že pre jeho pokyn na uzatvorenie požiarneho vodovodu ventilom, pričom to ani nebolo zaznačené v havarijnom pláne, nemohli pri požiari využiť vodu z tohto vodovodu. Dalibor R. je obvinený z toho, že nesprávne vyhodnotil situáciu, neodvolal pracovníkov z bane a nezamedzil tam prístup ďalším osobám. Tiež nevykonal evidenciu osôb, ktoré sa nachádzali v bani a napriek tomu nariadil otvorenie krídla dverí v trafostanici, čím došlo k zmene vetrov. Jozef T. podľa obžaloby nesprávne vyhodnotil situáciu a najmä nezabezpečil sfunkčnenie požiarneho vodovodu, neodvolal ľudí z miesta a nemyslel na možnú zmenu vetrov a prípadný výbuch.

K tragickému výbuchu došlo 10. augusta 2009 v dopoludňajších hodinách v podzemí vtedajšej Východnej šachty v bani v Handlovej. V dôsledku výbuchu banských plynov tam zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov. Ďalší deviati baníci utrpeli rôzne zranenia. Záchranári sa vtedy usilovali uhasiť požiar, ktorý v šachte vznikol. Výbuch nastal krátko po 09.30 h.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.