Most žiada schválenie zákona o konkurze v zrýchlenom režime

Béla Bugár Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 21. januára (TASR) - Strana Most-Híd žiada listom premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby vláda schválila a navrhla parlamentu prijať novelu zákona o konkurze a reštrukturalizácii v skrátenom legislatívnom konaní.

Právnu normu predložili poslanci za opozičný Most-Híd. Chcú ňou chrániť záujmy malých subdodávateľov – živnostníkov v reštrukturalizačných konaniach. "V zákone navrhujeme posilniť postavenie malých veriteľov," píše v liste premiérovi šéf strany Béla Bugár a jej podpredsedníčka Lucia Žitňanská.

Pripomínajú, že v súčasnosti prebieha reštrukturalizačné konanie veľkej stavebnej spoločnosti Váhostav-SK. "Návrh reštrukturalizačného plánu má byť veriteľskému výboru predložený do 22. marca 2015 a existuje oprávnená obava z nízkeho uspokojenia pohľadávok malých nezabezpečených veriteľov," upozorňuje Most-Híd. Dodáva, že keď začiatkom januára tohto roku bola ukončená reštrukturalizácia inej stavebnej spoločnosti Doprastav, percento uspokojenia nezabezpečených veriteľov dosiahlo iba niečo vyše 30 %.

Ak by novela prešla v parlamente v zrýchlenom režime, malí veritelia Váhostavu by získali pri schvaľovaní reštrukturalizačného plánu väčšie slovo a percento uspokojenia ich pohľadávok by bolo väčšie ako v prípade Doprastavu. "Malí veritelia sa v dôsledku nízkeho uspokojenia svojich pohľadávok dostávajú do druhotnej platobnej neschopnosti, zanikajú ich pracovné miesta alebo im hrozia bankroty," upozorňuje Most-Híd.

Podľa strany sú teda naplnené podmienky pre skrátené konanie k návrhu zákona. Poukazujú na reálnu hrozbu značných hospodárskych škôd štátu, ktoré môže spôsobiť druhotná platobná neschopnosť veľkého počtu malých podnikateľov, subdodávateľov Váhostavu. Most-Híd tvrdí, že jeho novela "je dnes jedinou možnosťou, ako nezabezpečeným veriteľom Váhostavu a ďalších reštrukturalizovaných podnikov môžeme my, politici, podať pomocnú ruku".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.