Prezidenta v Jemene strážia povstalci; Aden uzavrel letiská i prístavy

Nepokoje prebiehajúce v hlavnom meste Jemena, Saná, 19. januára 2015. Foto: TASR/AP

Saná 21. januára (TASR) - Ozbrojení bojovníci jemenského šiitského povstaleckého hnutia húsíov držali dnes stráž pred súkromnou rezidenciou prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího, ktorú za normálnych okolností strážia príslušníci prezidentskej ochranky. S odvolaním sa na očitých svedkov o tom dnes informovala agentúra Reuters.

Hliadkovacie stanovištia boli prázdne a v areáli sa podľa nich nenachádzala prezidentská ochranka. Podľa zdrojov húsíov sa jemenský prezident stále nachádza vo svojej rezidencii, ktorú môže "bez problémov opustiť".

Šiitskí povstalci v utorok po bojoch s ochrankou vstúpili do prezidentského paláca v hlavnom meste Saná. Ozbrojenci šiitských húsíov vnikli do prezidentského paláca za pomoci "piatej kolóny" a začali rabovať sklady zbraní nachádzajúce sa vnútri budovy. Povstalci sa zmocnili aj obrnených vozidiel, ktoré hliadkovali pri vchode do paláca. Ochranka komplexu podľa správ svedkov po krátkom boji kapitulovala.

Od dnešných ranných hodín sú prístavy a letiská v hospodársky významnom meste Aden uzatvorené, spresňuje agentúra DPA. "Rozhodnutie je reakciou na puč v Saná," uviedli nemenované bezpečnostné zdroje v Adene. Ako dodali, súčasná situácia v Adene potrvá dovtedy, kým sa "veci v Saná nevyriešia".

Húsíovia za uplynulý rok dobyli rozsiahle oblasti severného a stredného Jemenu. Na juhu krajiny však čelia silnejúcemu odporu miestnej odnože al-Káidy a nespokojných sunnitských kmeňov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.