Maďarský analytik: Posilnený Jobbik zostáva rasistickou stranou

Foto: TASR/AP

Budapešť 18. marca (TASR) - Maďarská vládnuca strana Fidesz, ktorá stále vedie v rebríčku popularity strán, sa pokúša osloviť voličov radikálnejšou rétorikou, pričom ultrapravicová strana Jobbik, ktorú delia od Fideszu už len tri percentá, sa prihovára umiernenejšej vrstve voličov. Uviedol to dnes v komerčnej televízii ATV analytik inštitútu Political Capital Péter Krekó.

Podľa jeho slov však zásadné rozdiely medzi týmito politickými subjektmi zostávajú a Jobbik aj naďalej zostáva rasistickou a antisemitskou stranou, ktorá úplne nevylučuje ani násilné prostriedky. Tie sú blízke najmä jej satelitným organizáciám, akými sú Betyársereg či Mládežnícke hnutie 64 stolíc.

Krekó zdôraznil, že tento druh rasizmu, ktorým je presiaknutý Jobbik, nie je pre Fidesz charakteristický, aj keď v mobilizácii voličského tábora reaguje na súčasné oslabovanie svojej popularity práve čoraz radikálnejšou rétorikou.

Jobbik sa podľa analytika navonok snaží prezentovať svoju umiernenejšiu tvár a z týchto dvoch protichodných procesov vyplýva, že ultrapravičiari sa približujú stále viac k Fideszu.

Podotkol tiež, že parlamentné návrhy Fideszu najčastejšie podporujú poslanci Jobbiku, čo neznamená automaticky, že by išlo o zákulisné dohody, ale že ideologicky je najbližšie k vládnucej strane práve Jobbik.

Analytik Political Capitalu sa domnieva, že mnohí voliči sa neobracajú k Jobbiku kvôli tomu, že by mali rovnaké názory s touto stranou, ale preto, lebo by chceli vyjadriť odpor voči vládnemu Fideszu. Keďže ale chýba silná ľavicová strana, sú nútení hľadať niečo iné.

"Za skutočnosťou, že Jobbik je taký silný, sa skrýva slabá ľavica a súčasne politika vlády,"
konštatoval Krekó.

Podľa prieskumu inštitútu Ipsos mal Fidesz v marci 1,7 milióna a Jobbik 1,5 milióna priaznivcov. Kým Fidesz stagnoval na 21 percentách, Jobbik posilnil z februára na marec zo 16 na 18 percent.

Analytik Ipsosu Tibor Závecz poznamenal, že k Jobbiku sa obrátilo 300.000-350.000 ľudí, ktorí v predchádzajúcich voľbách nešli vôbec k urnám. Ide o voličov, ktorí sa odvrátili od Fideszu a Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) už dávno neznášajú.

"Fidesz sa zašpinil a MSZP sa nedokázala vyhrabať z karantény, do ktorej sa dostala po roku 2006, pričom Jobbik prezentuje tú 'čistotu', ktorú ľudia od politikov požadujú,"
zdôvodnil Závecz, podľa ktorého nedávna miliardová kauza brokerskej spoločnosti ďalej posilní pozície Jobbiku. Medzi Fideszom a Jobbikom sa tak podľa jeho názoru vytvorí ostrý boj o prvenstvo.

Druhou najsilnejšou opozičnou stranou podľa marcového prieskumu Ipsosu zostáva MSZP, ktorá si polepšila z februárových 11 na marcových 12 percent.

Demokratická koalícia (DK) si zachovala štvorpercentnú, ochranárska strana LMP trojpercentnú podporu, strany Spolu (Együtt) a Dialóg pre Maďarsko (PM) majú po jednom percente.

Počet nerozhodných voličov klesol v marci zo 40 na 37 percent.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.