Zotrvanie, vystúpenie či vstup do 2. piliera treba zodpovedne zvážiť

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 19. marca (TASR/Teraz.sk) - Od 15. marca až do 15. júna tohto roka, teda v období otvorenia 2. piliera v dôchodkovom systéme, majú sporitelia, prípadne záujemcovia o vstup do 2. piliera možnosť rozhodnúť sa, ako sa zabezpečia na dôchodok. Situácia každého sporiteľa alebo poistenca je individuálna a rozhodnutie je iba na ňom.

Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne pre TASR uviedol: "Aby mal 2. pilier pre sporiteľa zmysel, mal by sporiť aspoň 25 rokov a mať príjmy vyššie, ako je priemerná mzda 858 eur. Tí, čo sú bez príjmu, napríklad dlhodobo nezamestnaní, tí, ktorí dlhšie pracujú v zahraničí a pritom neodvádzajú príjmy na Slovensku, matky, ktoré plánujú dlhodobú starostlivosť o deti a nie kariéru, alebo tí, ktorí majú nepravidelný príjem, ďalej tí, ktorí zarábajú do výšky priemernej mzdy, teda menej ako 858 eur, tí si pravdepodobne v 2. pilieri nenašetria viac, ako keby mali dôchodok len zo Sociálnej poisťovne, teda z 1. piliera. Mali by preto zvážiť odporúčanie vystúpiť z 2. piliera. Rizikovou skupinou sú aj tí, ktorých príjem je 1- až 1,25-násobok priemernej mzdy. Šancu na vyšší dôchodok ako iba zo Sociálnej poisťovne majú sporitelia s príjmom nad 1100 eur."

Podľa hovorcu je preto dôležitá aj predpokladaná dĺžka sporenia v 2. pilieri. Pre ľudí nad 45 rokov veku platí odporúčanie z neho vystúpiť, rizikovou skupinou z hľadiska dĺžky sporenia sú ľudia od 41 do 45 rokov najmä vo vzťahu k príjmom. Na vyšší dôchodok ako iba zo Sociálnej poisťovne majú šancu mladší ľudia do 40 rokov veku. Tieto odporúčania samozrejme platia pri zachovaní parametrov nastavených v 1. a 2. pilieri v súčasnosti.

V prípade, že sa sporiteľ rozhodne z 2. piliera vystúpiť, jeho peniaze budú prevedené do Sociálnej poisťovne a obdobie v 2. pilieri sa mu započíta do dôchodku tak, ako by v tomto pilieri nikdy nebol. Môže tak urobiť vyplnením tlačiva Oznámenie sporiteľa nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení, ktoré si môže stiahnuť z webovej stránky www.socpoist.sk, alebo ho získa pri návšteve pobočky Sociálnej poisťovne.

Kto sa rozhodne do 2. piliera vstúpiť, neoznamuje to Sociálnej poisťovni, ale uzavrie zmluvu s konkrétnou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou.

Ďalšie informácie o otvorení 2. piliera môžu všetci záujemcovia nájsť na webovej stránke www.socpoist.sk, na telefónnych číslach 0800 123 123 (o dôchodku z 2. piliera) a 0906 171 989 alebo 02 3247 1989 (ostatné informácie o 2. pilieri) alebo vo svojej pobočke Sociálnej poisťovne. 

Pri vystúpení z 2. piliera Sociálna poisťovňa sporiteľom peniaze nevypláca

V súvislosti s otvorením druhého piliera sa na Sociálnu poisťovňu viacerí občania obrátili s otázkou, kedy im Sociálna poisťovňa v prípade vystúpenia z 2. piliera vyplatí v ňom doteraz našetrené príspevky. Poisťovňa preto upozorňuje, že pri vystúpení z 2. piliera sporiteľom finančné prostriedky nevypláca.

Ak sporiteľ vystúpi z 2. piliera, jeho príspevky podľa zákona prevedie dôchodková správcovská spoločnosť, s ktorou mal sporiteľ uzatvorenú zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení, na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici.

Zákon neumožňuje vyplatenie nasporenej sumy z 2. piliera pri prestupe do 1. piliera priamo sporiteľovi.

Príspevky vrátené Sociálnej poisťovni sa budú považovať za poistné zaplatené na starobné poistenie (do 1. piliera) za obdobie účasti na starobnom dôchodkovom sporení. Starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok fyzickej osoby, ktorá z 2. piliera vystúpi, pritom v čase jej odchodu do dôchodku nebude znížený za obdobie účasti na starobnom dôchodkovom sporení v 2. pilieri. Sporiteľ teda nebude poškodený, nič pri výstupe z 2. piliera nestratí a Sociálna poisťovňa pri výpočte jeho dôchodku bude na neho hľadieť, ako keby v 2. pilieri nikdy nebol.

TASR informoval Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Vypočítajte si výšku vášho dôchodku pomocou našej kalkulačky

Foto: zamestnajsa.teraz.sk

Portál zamestnajsa.sk zaradil na svoju stránku kalkulačku, pomocou ktorej si jednoducho vypočítate, či sa vám oplatí vstúpiť alebo vystúpiť z druhého piliera. Dozviete sa aj to, aký by bol váš dôchodok, ak sa pre druhý pilier rozhodnete.

Stránka Zamestnajsa.teraz.sk je ďalšou z inovácií, ktorými chceme poďakovať našim čitateľom za ich záujem a zároveň im ponúknuť nový zdroj informácií. Stránka je orientovaná na informácie o trhu práce, pracovné ponuky a ekonomické spotrebiteľsky orientované správy.

Ide o ďalší z webov, ktorý TASR prevádzkuje vo verejnom záujme a jeho pridanou hodnotou sú okrem ponuky práce verejne prístupné agentúrne správy zamerané na trh práce a spotrebiteľsky orientovanú ekonomiku.

Kalkulačku nájdete TU.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.