Nepál opäť postihlo silné zemetrasenie, zahynuli najmenej štyria ľudia

Zemetrasenie v Nepále, archívne foto Foto: TASR/AP

Káthmandu 12. mája (TASR) - Silné zemetrasenie dnes postihlo Nepál, potvrdené sú najmenej štyri obete na životoch. Ľudia v metropole Káthmandu vybiehali s krikom a v panike z budov do ulíc - len niekoľko týždňov po obrovskom zemetrasení s magnitúdou 7,8, ktoré zabilo najmenej 8150 ľudí, ďalších 17.800 zranilo a zničilo státisíce domov. V Nepále je ich takmer pol milióna úplne nepoužiteľných. Informácie priniesli tlačové agentúry Reuters, DPA a AP.

Americký geologický úrad USGS oznámil, že dnešné zemetrasenie malo magnitúdu 7,4 a epicentrum sa nachádzalo 68 kilometrov západne od mesta Namče Bazar, v blízkosti najvyššej hory sveta Mount Everest a hranice s Tibetom. Otrasy pocítili dokonca aj obyvatelia indického hlavného mesta Naí Dillí a bangladéšskej metropoly Dháka.

Otrasy sa vyskytli 83 kilometrov východne od Káthmandu o 9.05 h SELČ.

Obyvatelia indického mesta Siliguri, neďaleko hranice s Nepálom, uviedli, že z jednej či dvoch budov odpadli kusy betónu.

Ľudia v nepálskom Káthmandu, ešte vystrašení po zemetrasení z 25. apríla, vybiehali z domov na otvorené priestranstvá. Rodičia pevne držali svoje deti a stovky ľudí sa horúčkovito pokúšali dovolať príbuzným na mobilné telefóny. Obchodníci zatvorili predajne a ulice boli preplnené ľuďmi utekajúcimi za svojimi rodinami, aby si preverili, či sú v poriadku.

"Bežím rovno domov," povedal muž po dvadsiatke, ktorý sa pokúšal telefonicky spojiť s rodinou v severnej časti Káthmandu.

"Zdá sa, že tentoraz bude Nepál úplne zničený," kričal jeden obyvateľ, pričom ďalší si na otvorených priestranstvách stavali stany, ktoré len nedávno zložili.

Epicentrum dnešného zemetrasenia sa nachádzalo v blízkosti základného tábora na najvyššej hore sveta Mount Everest, ktorý je evakuovaný už od minulomesačnej lavíny vyvolanej zemetrasením. Lavína vtedy usmrtila 18 horolezcov. Tohoročnú sezónu na Mount Evereste horolezci po tragickej udalosti odvolali.

Po hlavných otrasoch sa dnes v priebehu nasledujúcich minút vyskytli ďalšie. Ľudia sa snažili zhromaždiť zásoby potravín, mobilné telefóny prestali fungovať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.