Taiwan - úspešný príbeh národného systému zdravotného poistenia

Foto: NHI Taiwan

Bratislava 12. mája (OTS) - Pri tejto príležitosti by chcel taiwanský minister zdravotníctva a sociálnych vecí Chiang Been Huang priblížiť ostatným krajinám sveta dvadsaťročnú skúsenosť s národným systémom zdravotného poistenia (NHI), ktorý je celosvetovo známy vďaka poskytovaniu jednoduchého prístupu k vysoko kvalitným zdravotníckym službám. Do národného systému, ktorého miera spokojnosti účastníkov dosahuje 80%, je zapojených 99% občanov a 93% poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Súčasný stav taiwanského zdravotníctva sa však nedosiahol zo dňa na deň. Už od svojho spustenia v roku 1995 čelil systém NHI výzvam v oblasti jeho financovania. Vláda Taiwanu musela kvôli rozpočtovému deficitu zaviesť systémové fiškálne a štrukturálne reformy, spomedzi ktorých kľúčovým bolo zdanenie dvojpercentných dodatočných prémií z kapitálových výnosov a príjmov mimo pracovného pomeru, ako aj implementácia najnovších informačných technológií. Tieto opatrenia vydláždili cestu k vyššej organizačnej efektívnosti a nižším administratívnym výdavkom.

Jednu z najvýznamnejších technologických inovácii predstavuje zavedenie čipovej karty. Vystavuje sa každému účastníkovi systému poistenia a prostredníctvom okamžitého a bezpečného prístupu k zdravotným záznamom poskytuje efektívne prepojenie medzi pacientom a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Čipová karta je i neoceniteľným nástrojom pri opatreniach proti šíreniu vysoko nákazlivých ochorení, akým je napríklad SARS. Umožňuje monitorovanie nakazených pacientov, a tiež presné modelovanie dynamiky a kontrolu výskytu ohnísk nákazy.

Ďalším progresívnym nástrojom, ktorý bol systémom NHI zavedený v roku 2013, je PharmaCloud. Ide o cloudovú databázu farmaceutických záznamov o pacientoch, ktoré sú prístupné poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. O rok neskôr, inšpirujúc sa úspechom a prínosom PharmaClud-u, systém NHI spustil inováciu pod názvom My Health Bank. Povahou tiež databáza umožňuje používateľom rýchly prístup k svojim úplným zdravotným záznamom za uplynulý rok. Nemenej dôležité je využívanie automatizovaného systému spracovania pohľadávok a úhrad nemocníc. Tento nástroj prispieva k nízkej úrovni poplatkov na správu systému zdravotného poistenia, ktoré predstavujú iba 1,07% zdravotných výdavkov, čím sú najnižšie na svete.

Kvôli nízkej pôrodnosti a dlhšej priemernej dĺžke života bude mať Taiwan čoskoro najrýchlejšie starnúcu populáciu na svete. To bude mať za následok zníženie daňového základu a vytvorenie ešte väčšieho tlaku na financovanie systému zdravotného poistenia z dôvodu výdavkov spojených so starostlivosťou o rastúci počet starších obyvateľov. Vláda Taiwanu preto už začala hľadať spôsob, ako zlepšiť verejné zdravie a spomaliť rýchlosť starnutia obyvateľstva. Tieto dve úlohy patria totiž k najväčším výzvam, ktorým systém NHI čelí a bude čeliť v budúcnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.