V roku 2014 bolo priemerne denne zaradených do práce 4327 väzňov

Na snímke pohľad z vychádzkových priestorov väznice pre odsúdených v najťažšej 3. nápravnej skupine v Ilave. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Bratislava 12. mája (TASR) - V minulom roku z celkového priemerného počtu 10.099 obvinených a odsúdených spĺňalo podmienky pre zaradenie do práce 6419 väzňov. Z tohto počtu zaraditeľných osôb bolo v priemere denne do práce zaradených 4287 odsúdených a 40 obvinených, čím sa za hodnotený rok dosiahla 67,41-percentná zamestnanosť. TASR o tom dnes informoval riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž. V porovnaní s rokom 2013 je to nárast o 0,13 percenta a v priemernom počte zaradených denne do práce je to zase pokles o 141 osôb.

Zaraďovanie obvinených a odsúdených do práce sa vykonávalo vo vnútornej prevádzke a v strediskách vedľajšieho hospodárstva ústavov. Z priemerného počtu 4327 obvinených a odsúdených zaradených do práce bolo priemerne denne 917 osôb zaradených vo vnútorných prevádzkach ústavov a 3410 osôb v strediskách vedľajšieho hospodárstva ústavov. Priemerná pracovná odmena odsúdených vo vedľajšom hospodárstve bola mesačne vo výške 87,75 eur a predstavovala odmeňovanie podľa plnenia výkonových noriem, rozsahu pracovnej doby, dosahovanej kvality práce a druhu práce, na ktorú bol obvinený a odsúdený zaradený. Priemerná pracovná odmena vo vnútornej prevádzke bola zase vo výške 152,67 eur mesačne.

"Vytváranie nových pracovných miest pre odsúdených bude do budúcna z dôvodu ich nekvalifikovanosti a absencie pracovných návykov a vzhľadom na podmienky na trhu práce trvale problematické. Snahou zboru je získavať zákazky na jednoduchšie montážne, kompletizačné, alebo aj výrobné práce do vnútorných priestorov ústavov. Záujem odberateľov o prácu vykonávanú odsúdenými je však väčší k uzatváraniu zmlúv na vonkajšie nestrážené pracoviská s dohľadom alebo dozorom. Záujem pracovať prejavuje väčšina odsúdených. Je to tak i napriek mnohým obmedzeniam, či už osobnostných, alebo vyplývajúcich zo špecifík výkonu trestu. Počas roka bolo zaznamenaných 20 prípadov odmietnutia práce odsúdenými," povedal mimo iného Baláž.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.