Nacistický sochár Arno Breker sa narodil pred 115 rokmi

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Elberfeld/Bratislava 18. júla (TASR) - Nemecký sochár Arno Breker sa narodil 19. júla 1900 v nemeckom Elberfelde. Od jeho narodenia uplynie v nedeľu 115 rokov.

V Nemecku počas Tretej ríše ho považovali za dekadentného umelca, neskôr ho povýšili do postavenia najvýznamnejšieho sochára nacistickej éry.

Jeho sochy oceňoval napríklad ideológ Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiter partei - NSDAP) Alfred Rosenberg ako nemajúce akýkoľvek vzťah k degenerovanému kubizmu, surrealizmu, impresionizmu alebo expresionizmu a bez stopy dadaizmu alebo modernizmu. Jeho sochy, remeselne vynikajúce, znázorňujúce pekné svalnaté telá, boli inšpirované helénskou a románskou kultúrou a prezentovali pseudoklasické figúry.

Arno Breker bol synom kamenára. Keď mal 15 rokov, očarila ho tvorba francúzskeho sochára Auguste Rodina. Zaumienil si, že aj on bude sochárom a začal sa učiť v otcovej dielni. Absolvoval kurzy maľovania a anatómie v umeleckej škole v Elberfelde, v rokoch 1920 až 1925 študoval na akadémii v nemeckom Düsseldorfe, jeho prvé práce boli abstraktné. Prvý výlet do francúzskeho Paríža si mohol dovoliť v roku 1924 – za peniaze z predaja sochy. Do Paríža sa vrátil v roku 1929 a zotrval v tomto inšpiratívnom umeleckom centre do roku 1934.

Po návrate do vlasti sa dostal pod vplyv nacistov. V roku 1936 vyhral súťaž na monumentálne sochy (s výškou 3,25 m) pre olympijský štadión v nemeckom Berlíne. V roku 1937 ho vymenovali za profesora berlínskej umeleckej akadémie, v tom istom roku sa tiež stal členom NSDAP. Jeho sochy sa dostávali na verejné priestory v nemeckých mestách a reprezentovali krajinu aj v zahraničí (napríklad na svetovom veľtrhu v Paríži v roku 1937).

Počas druhej svetovej vojny viackrát navštívil Francúzsko obsadené Nemcami a snažil sa pritiahnuť k spolupráci francúzskych umelcov. V roku 1940 ako znalec Paríža osobne sprevádzal Adolfa Hitlera v tomto meste.

Po vojne vyčítali Brekerovi kontakty s nacistami a musel sa podrobiť denacifikácii (opatrenia slúžiace na očistenie verejného života od národného socializmu). Takmer 80 percent jeho prác bolo zničených. Breker, ktorý stále tvrdil, že nevedel nič o ohavnostiach nacistického režimu a neskôr sa označoval za nepolitického a naivného umelca, žil potom v ústraní a venoval sa maľovaniu. Iba v roku 1981, keď mu neumožnili účasť na výstave v Paríži, sa verejne dištancoval od nacizmu. V roku 1985 bolo zo súkromnej iniciatívy obdivovateľov jeho umenia zriadené na zámku Nörvenich pri Kolíne nad Rýnom v Nemeckej spolkovej republike (NSR) Múzeum Arno Brekera.

Sochár Arno Breker zomrel 13. februára 1991 v nemeckom Düsseldorfe vo veku 90 rokov.

S tromi dielami sochára Arna Brekera, ktorého Hitler za jeho častú prácu pre nacistickú vládu obdaril zámkom, sa mohli zoznámiť návštevníci výstavy kontroverzného sochárstva z nacistickej éry v októbri 2001 v Berlíne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.