PSK: Pomoc štátu pri vyplatení dlhov potravinárom má byť samozrejmá

Prezident PKS Daniel Poturnay Foto: FOTO TASR/Martin Baumann

Bratislava 11. apríla (TASR) - Potravinárska komora Slovenska (PKS) vyjadruje vážne znepokojenie nad situáciou, v ktorej sa ocitli potravinárske spoločnosti, dodávatelia reťazca Carrefour. Obchodný reťazec dlhodobo nedodržiaval lehotu splatnosti faktúr, čím porušoval legislatívu a poškodzoval svojich dodávateľov. Potravinárom dlhuje státisíce eur, komora preto žiada od štátu pomoc. Informovala o tom dnes PKS.

Reštrukturalizačné konanie, ktoré na reťazec Carrefour vyhlásil Okresný súd Bratislava 1, je podľa KS vyvrcholením dlhšie trvajúceho krízového stavu tohto reťazca, a to aj napriek tomu, že predstavitelia Carrefouru vo svojich vyhláseniach hĺbku problémov zakrývali.

PKS ponúka potravinárskym podnikom pomoc formou koordinácie pri uplatňovaní pohľadávok, aby sa zabezpečila čo najväčšia váha hlasov dodávateľov potravín pri schvaľovaní reštrukturalizačného plánu a presadenie ich záujmov ako veriteľov Carrefouru.

"V tejto situácii považuje PKS za adekvátne, aby dodávateľom do Carrefouru pomohol štát formou odkúpenia ich pohľadávok. V opačnom prípade budú pohľadávky dodávateľov potravín ohrozené, čo potravinárov môže vážne poškodiť," povedal prezident komory Daniel Poturnay.

PKS však považuje za dôležité hľadať také riešenie, ktoré zabezpečí, že podnikatelia, ktorí dlhodobo podnikajú nezodpovedne a na úkor ostatných účastníkov obchodných vzťahov, sa nebudú môcť jednoducho zbaviť svojich dlhov a nerušene podnikať ďalej.

Aj výrobcovia nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku so znepokojením sledujú vývoj situácie ohľadom spoločnosti Retail Value Stores (RVS), ktorá zastrešuje v SR sieť piatich predajní Carrefour a žiadajú, aby štát v tejto kritickej situácii zasiahol formou odkúpenia pohľadávok dodávateľov.

"Povolenie reštrukturalizácie spoločnosti RVS vážne ohrozuje vymožiteľnosť pohľadávok dodávateľov, ktoré môžu podľa predbežných odhadov pre sektor nealkoholických nápojov prevyšovať niekoľko stotisíc eur," povedala výkonná riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku (AVNM) Lucia Tomišová. Po skúsenostiach z uplatňovania pohľadávok v reštrukturalizácii z minulosti majú výrobcovia nápojov odôvodnené obavy, že dodávatelia dostanú od spoločnosti len zanedbateľné percentá z dlžnej sumy.

Vytváranie prostredia, ktoré umožňuje, aby obchodný partner neplatil za tovary a služby, dlhodobo zakrýval svoje problémy a následne sa zbavil svojich záväzkov, považujú za veľmi nebezpečné pre podnikateľské prostredie na Slovensku. "V tejto situácii považujeme za primerané, aby sa štát zastal dodávateľov nápojov a ponúkol im odkúpenie ich pohľadávok," dodala Tomišová.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR analyzuje situáciu, do ktorej sa dostali slovenské potravinárske firmy obchodujúce s reťazcom Carrefour. "V súčasnosti MPRV hľadá právne možnosti ako situáciu vyriešiť," uviedla pre TASR po rokovaní vlády minulý týždeň šéfka MPRV Gabriela Matečná (nominantka SNS) na margo žiadosti slovenských potravinárov o pomoc štátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.