Sanácia envirozáťaží si za päť rokov vyžiadala vyše 140 miliónov eur

Sanácia ekologickej záťaže v bývalom kameňolome Kamenné srdce v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves pokračuje v týchto dňoch selektívnou ťažbou samotných gudrónov a ich odvozom v špeciálnych kontajnerových nosičoch. Podľa vyjadrenie realizátorov prevoz gudrónov cez Devínsku Novú Ves neohrozuje zdravie obyvateľov. Na snímke likvidácia gudrónovej skládky 5. februára 2015. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 29. apríla (TASR) - Likvidácia či monitorovanie environmentálnych záťaží si v posledných piatich rokoch vyžiadali 144,8 milióna eur. Sanovala sa napríklad environmentálna záťaž v bratislavskom kameňolome Srdce, viacero starých skládok či znečistených rušňových dep. Pokračovalo sa aj v prácach na územiach poškodených činnosťou bývalej Sovietskej armády. Vyplýva to zo Správy o plnení Štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží(2010-2015), ktorú dnes vzala na vedomie vláda.

Envirozáťaže sa týkajú asi desiatich percent rozlohy Slovenska. Nachádzajú sa najmä v areáloch priemyselných alebo veľkokapacitných poľnohospodárskych podnikov. K únikom nebezpečných látok dochádzalo aj na nekontrolovaných skládkach nebezpečných odpadov či v nezabezpečených skladoch pesticídov. Znečistenie tiež spôsobila armáda i ťažba nerastov. Pozostatok starých opustených skládok alebo odkalísk sa prejavuje zvýšenými hodnotami chloridov, kyanidov, ale aj ropných látok či arzénu v prostredí.

Na riešenie environmentálnych záťaží je do roku 2021 potrebných ďalších 210 miliónov eur. Najviac peňazí, 180 miliónov eur, treba na sanáciu záťaží, ďalšie si vyžiada prieskum či monitoring lokalít. Slovensko môže na tento účel čerpať eurofondy vo výške 180 miliónov eur, vyplýva zo štátneho programu sanácie na ďalšie roky.

V súčasnosti je v Informačnom systéme environmentálnych záťaží evidovaných 1963 lokalít. Z toho je 900 registrovaných ako pravdepodobná environmentálna záťaž, 279 lokalít je potvrdených ako envirozáťaž a 784 lokalít je registrovaných ako sanovaná, respektíve rekultivovaná lokalita. Medzi 26 najrizikovejších, ktoré by sa mali likvidovať, patria najmä záťaže v rušňových depách.

Zodpovednosť za päť environmentálnych záťaží prevezme štát

Za päť lokalít, ktoré sú zaťažené starými environmentálnymi záťažami, prevezme zodpovednosť štát. Ide o lokality, kde pôvodca zanikol a nebolo možné určiť osobu zodpovednú za zaťažené územie. Tento krok umožní čerpať eurofondy na ich sanáciu. Vláda prenesenie zodpovednosti na rezorty životného prostredia a obrany dnes schválila.

"Uznesenie vlády SR týkajúce sa určenia príslušného ministerstva predstavuje jednu z podmienok poskytnutia príspevku v rámci aktuálnej výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Kvalita životného prostredia," vysvetlil envirorezort.

Ten dostal na starosti tri lokality: Predajná – skládka PO Predajná I, Predajná – skládka PO Predajná II a Bratislava – Petržalka – Kopčianska – pri vojenskom cintoríne. Problémom je tam kontaminácia v dôsledku ukladania priemyselných odpadov. Lokality Piešťany – kasárne a Michalovce – mestské kasárne – autopark zase prejdú do pôsobnosti ministerstva obrany, nakoľko ide o kontamináciu vzniknutú v súvislosti s činnosťou armádnych zložiek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.