Zimná údržba ciest v Trenčianskom kraji bola lacnejšia ako vlani

Ilustračné foto. Foto: A.R.K. technické služby s.r.o.

Trenčín 6. júna (TASR) – Správa ciest (SC) Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) minula v uplynulej zimnej sezóne na zimnú údržbu ciest viac ako 2,18 milióna eur. V porovnaní s predchádzajúcou zimou to bolo vďaka priaznivejším klimatickým podmienkam o takmer 720.000 eur menej.

Ako informoval poverený riaditeľ SC TSK Radovan Karkuš, krajská správa ciest mala pred sezónou k dispozícii 135 mechanizmov a dopravných prostriedkov. Na odstraňovanie snehu z ciest použili správcovia komunikácií čelné radlice umiestnené na nákladných vozidlách a posýpačoch, vlečné radlice za traktormi a rôzne nakladače. Vzhľadom na menšie množstvo snehu nebolo nutné použiť na jeho odstraňovanie snehové frézy. "Prioritou Trenčianskeho samosprávneho kraja je bezpečnosť na cestách. Aj vďaka kvalitnej údržbe nedošlo na cestách kraja a v jeho správe k žiadnej tragickej dopravnej nehode spôsobenej nedostatočnou zimnou údržbou ciest," uviedol Karkuš.

O zjazdnosť cestných komunikácií, bezpečnú a plynulú cestnú premávku sa stará 173 vodičov a 43 dispečerov SC TSK. Zimnú dispečerskú spravodajskú službu aktivovala Slovenská správa ciest Bratislava 1. novembra 2015 a jej aktivity ukončila 31. marca 2016. Plynulú prevádzku ciest v kraji zabezpečuje 10 stredísk údržby SC TSK, strediská údržby Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Myjava z celkového počtu kilometrov udržujú 733 kilometrov ciest I., II. a III. triedy. O niečo nižší počet, 556 kilometrov ciest spravujú strediská údržby Prievidza, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Nitrianske Rudno. Strediská údržby Považská Bystrica, Púchov a Ilava sa starajú o 436 kilometrov ciest.

SC TSK spravuje 1432 kilometrov ciest II. a III. triedy vo vlastníctve kraja a 293 kilometrov ciest I. triedy vo vlastníctve štátu, dovedna 1725 kilometrov. Počas zimy sa spotrebovalo 18.814,3 ton inertného, chemického a zmiešaného posypového materiálu. Minulý rok sa celková suma za výkon zimnej údržby vyšplhala na takmer 2,9 milióna eur. Za posledné obdobie bola najdrahšia zimná údržba v období 2013/2014, kedy náklady na údržbu ciest I., II. a III. triedy predstavovali čiastku približne 5,2 milióna eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.