Francúzska ekonomika stagnovala, dôvera v ňu však vzrástla

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Paríž 26. augusta (TASR) - Francúzska ekonomika v 2. kvartáli stagnovala. Uviedol to dnes francúzsky štatistický úrad, ktorý tak potvrdil prvý odhad z konca júla. Informoval o tom portál RTTNews.

Hrubý domáci produkt (HDP) Francúzska zaznamenal v 2. kvartáli rovnakú úroveň ako v predchádzajúcom štvrťroku. V tom sa v porovnaní s posledným štvrťrokom minulého roka zvýšil o 0,7 %.

Pod stagnáciu sa do veľkej miery podpísala slabá spotreba domácností a pokles investícií. Spotreba domácností v 2. štvrťroku stagnovala, zatiaľ čo v 1. kvartáli vzrástla o 1,2 %. Navyše, investície o 0,2 % klesli, zatiaľ čo v 1. kvartáli zaznamenali rast o 1,3 %.

Export síce tiež klesol, ale len o 0,1 %, zatiaľ čo dovoz sa znížil až o 2 %. Zahraničný obchod sa tak na vývoji ekonomiky odrazil pozitívne.

Dôvera francúzskych spotrebiteľov v ekonomiku v auguste vzrástla

Dôvera francúzskych spotrebiteľov v ekonomiku tento mesiac nečakane vzrástla, aj keď len mierne. Ale zároveň Francúzi s menším optimizmom hodnotia budúci vývoj svojej životnej úrovne v nasledujúcich 12 mesiacoch. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Podľa najnovšieho prieskumu štatistického úradu Insee sa index spotrebiteľskej dôvery v druhej najväčšej ekonomike eurozóny v auguste zvýšil na 97 bodov z 96 bodov v júli. Analytici pritom odhadovali, že index bude stagnovať.

Domácnosti vo Francúzsku spätne lepšie hodnotia svoju osobnú finančnú situáciu v uplynulých 12 mesiacoch. Príslušný čiastkový index tento mesiac vzrástol na -21 z júlových -28 bodov.

Ale názor Francúzov na zlepšenie životnej úrovne v nasledujúcich 12 mesiacoch sa v auguste zhoršil a hodnota indexu ich očakávaní v auguste klesla na -35 z -31 bodov v júli.

No zároveň ukazovateľ, ktorý mapuje ich obavy z nezamestnanosti v nasledujúcich 12 mesiacoch, sa v auguste zvýšil, už druhý mesiac po sebe, a to na 34 z 26 bodov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.