Dôvera britských spotrebiteľov v ekonomiku tento mesiac vzrástla

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 26. augusta (TASR) - Dôvera britských spotrebiteľov v ekonomiku tento mesiac vzrástla. To signalizuje, že prvotný šok po júnovom referende o odchode Británie z Európskej únie (EÚ) už "vybledol", konštatuje agentúra Bloomberg.

Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti YouGov a Centra pre hospodársky a podnikateľský výskum sa index spotrebiteľskej dôvery v Británii v auguste zvýši na 109,8 bodu z júlových 106,6 bodu. Hodnota indexu je však nižšia ako vlani.

Rozhodnutie o brexite totiž v júli otriaslo domácnosťami a ich nálada prudko klesla. Ale výsledok referenda sa zatiaľ v ekonomike neprejavil. A centrálna banka BoE začiatkom augusta podnikla preventívne kroky na podporu hospodárstva - znížila kľúčovú úrokovú sadzbu, prvýkrát od roku 2009, a zároveň oživila program kvantitatívneho uvoľňovania.

Briti po všetkých tých rečiach o skaze a pochmúrnych víziách tesne po referende zatiaľ hmatateľne nepocítili jeho dôsledky. Panika, ktorá sa šírila po hlasovaní, medzitým opadla a spotrebitelia v prieskume zareagovali na kroky centrálnej banky, domnievajú sa analytici.

Odborníci však pripomínajú, že brexit môže zasiahnuť ekonomiku. Aj BoE po referende znížila svoj odhad rastu britského hospodárstva v tomto roku na 0,8 %, čo je len tretina dovtedy očakávaného rastu.

Situácia v ekonomike sa môže zmeniť, keď sa objavia prvé detaily dohody o odchode Británie z EÚ, upozornil Stephen Harmston, šéf oddelenia prieskumov YouGov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.