Kurz libry a eura je v niektorých britských zmenárňach takmer rovnaký

Foto: TASR/AP

Londýn 27. augusta (TASR) - Keď britský podnikateľ Paul Frampton vymieňal na londýnskom letisku Stansted pred odchodom na dovolenku do Toskánska libry za eurá, zarazilo ho, že za každé euro zaplatil takmer jednu libru. Letiskové zmenárne sú síce známe veľmi nevýhodnými kurzami, ale aj napriek tomu 41-ročného Framptona zaskočilo, aká slabá je libra dva mesiace po referende o odchode Británie z Európskej únie (EÚ). Informovala o tom agentúra Bloomberg.

"Bol som ohromený," skonštatoval šéf mediálnej spoločnosti, ktorý musel na letisku Stansted zaplatiť za 1 euro až 97 pencí. Vyčítal si potom, že nechal nákup eur na poslednú chvíľu pred odletom.

"Letiskové zmenárne sú známe zlými kurzami, ale toto sa rovnalo lúpeži za bieleho dňa," dodal.

Parita euro-libra sa však môže stať onedlho realitou. Ak sa predpovede bánk HSBC a UBS vyplnia, britskí obchodníci aj turisti si na ňu budú musieť zvyknúť, možno už v budúcom roku.

Libra po júnovom referende oslabila, ale stále je jej kurz lepší ako doterajšie minimu 98,03 pence za 1 euro počas globálnej krízy v roku 2008.

Približne polovica z britského exportu tovarov a služieb smeruje do EÚ. Výsledok referenda tak vyvolal obavy, že Británia bude mať po oslabení libry problémy so znížením rozpočtového deficitu zo súčasnej úrovne 5,4 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Objavili sa aj prvé náznaky negatívneho vplyvu referenda na investície. Vodafone Group je jednou z firiem, ktoré zvažujú presun svojej centrály z Británie do EÚ.

Na druhej strane, slabšia libra pomáha zvyšovať konkurencieschopnosť britského exportu, aj keď turistov smerujúcich do zahraničia táto správa necháva chladnými.

No zatiaľ čo britskí turisti sa už v niektorých zmenárňach môžu stretnúť s takmer vyrovnaným kurzom libry a eura, na veľkoobchodnom trhu by si takýto kurz vyžadoval pád libry oproti euru o viac ako 13 %. Pravdepodobnosť, že k tomu v priebehu dvoch rokov dôjde odhadujú analytici na zhruba 32 %, pričom väčšina z nich naopak tipuje, že libra do konca roka 2017 skôr posilní na približne 83 pencí za euro.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.