BEBLAVÝ: Úrad pre dohľad potvrdil, že klinika P. Kostku pochybila

Miroslav Beblavý Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 30. augusta (TASR) – Jedna z kliník Pavla Kostku sídliaca v Bratislave pochybila pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti u asistenta nezaradeného poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého. TASR o tom informoval Beblavý, ktorému to písomne potvrdil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Dokument poskytol Beblavý médiám.

Klinika podľa dokumentu porušila niekoľko vecí. Beblavého asistent Vincent Bujňák nebol vyšetrený lekárom, ale rehabilitačným pracovníkom, čo úrad označil za chybu. "Boli mu tiež podávané viaceré terapie s rovnakým účinkom, čo je pri jednej návšteve zakázané a dĺžka terapie bola dvojnásobná oproti tomu, čo mala byť," povedal Beblavý. Chyby našiel úrad aj pri vedení zdravotnej dokumentácie. ÚDZS podľa Beblavého zvažuje sankcie a vec postúpil Ministerstvu zdravotníctva (MZ) SR.

Podľa nezaradeného poslanca sa potvrdilo, "že spomínaná klinika podvádza, keďže do zdravotnej dokumentácie jeho asistenta vykázala poskytnutie akupunktúry, aj keď ju odmietol a nebola uskutočnená". "Systémovo zlyhala štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), keďže tá zakontrahovala s Kostkom terapiu v trvaní troch hodín napriek tomu, že takáto terapia by mala trvať maximálne 60 minút a práve dĺžkou terapie zdôvodňovala vyššiu cenu," uviedol Beblavý.

Na ÚDZS sa s podnetom obrátili najprv lekári zo Sekcie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Slovenskej lekárskej komory, upozornil na to pred časom denník Sme. Úrad od nich na začatie dohľadu žiadal doloženie vyjadrení nespokojných pacientov. Kostkovu kliniku preto navštívil Bujňák, aby dal na úrad podnet ako nespokojný pacient.

VšZP zmluvu s klinikou Kostka tento rok zrušila. Stalo sa tak po tom, čo v zmluve našiel viacero pochybení ÚDZS. Štátnej poisťovni vyčítal, že problémy napriek vlastnej kontrole dostatočne neodstránila, tá sa preto rozhodla zmluvu zrušiť. Kontrola ukázala, že VšZP klinike preplácala v rámci špeciálneho kódu výkonu zdravotnej starostlivosti aj akupunktúru či lávové kamene. Tie však nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia.

Úrad tiež poisťovni vyčítal, že nezdôvodnila navýšenie ceny za tento špeciálny výkon. Rovnako aj to, že ho uhrádzala aj napriek tomu, že poskytnutá rehabilitačná starostlivosť nebola indikovaná oprávneným odborným lekárom. Štátna poisťovňa po vlastnej kontrole prijala nápravné opatrenia, tie sa však úradu nepozdávali. Uložil jej ďalšie, zároveň jej hrozí pokuta do 165.969 eur.

Na zmluvu Kliniky Kostka so štátnou poisťovňou poukázal vo februári poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (nezaradený, vtedy #Sieť). Upozornil, že jej majiteľovi Pavlovi Kostkovi sa za druhej vlády Roberta Fica (Smer-SD) začalo dariť. Ten kritiku odmietol a označil ju za predvolebnú kampaň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.