Zábavné parky na Floride rozdávajú spreje proti komárom

Ilustračná snímka Foto: TASR AP

Melbourne, Florida 30. augusta (TASR) – Počet prípadov nákazy vírusom zika v Spojených štátoch amerických stúpa. Podľa údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je v celej krajine 2487 nakazených. Väčšina sa nakazila počas ciest do Južnej Ameriky. Objavili sa však už aj prípady, keď k nakazeniu došlo priamo v USA. Ide o prípady v dvoch okresoch na Floride, severne od mesta Miami. Centrum pre kontrolu chorôb vydalo varovanie pred cestovaním do týchto oblastí a tamojšie úrady neúprosne bojujú proti komárom.

Úrady sľubujú, že vírus sa komármi ďalej nerozšíri, a Američania im dôverujú. Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonala spravodajská televízia CNN, nemá 77 percent opýtaných obavy. Len 23 percent sa aspoň trochu bojí, že sa oni alebo členovia ich rodiny nakazia vírusom. Dovolenkové destinácie na Floride však riziko neberú na ľahkú váhu. Najprv zaviedli opatrenia tie v Miami a okolí. "Návštevníkom ponúkame spreje proti komárom. Zároveň sme zabezpečili, aby nebola na našom pozemku žiadna stojaca voda," uviedla hovorkyňa zoo v Miami.

Tento týždeň sa pridali aj zábavné parky v Orlande. Hoci leží viac než 300 kilometrov od Miami, zábavné parky nechcú nič riskovať. Zrušené dovolenkové pobyty či pokazené meno si nemôžu dovoliť. Svoje o tom vie najmä vedenie zábavného parku Disney World, ktorý si pokazil meno v júni, keď tam krokodíl zabil dvojročné dieťa. Štatistiky poklesu návštevnosti zatiaľ park nezverejnil, no kritiky na adresu vedenia parku boli plné médiá. Teraz teda parky začali konať skôr, než sa niečo stane. Každému návštevníkovi dávajú pri vstupe sprej proti komárom a leták s informáciami a odporúčaniami od Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Spreje rozdávajú v Orlande zábavný park Walta Disneyho, Vodný svet a Universal Orlando, tematický park filmovej spoločnosti. Denne každý z týchto parkov navštívia desaťtisíce ľudí. "Realizujeme rozsiahly program na monitorovanie a prevenciu voči komárom a úzko spolupracujeme s miestnymi, štátnymi a federálnymi odborníkmi," uvádza sa v tlačovej správe Disney World. Podobné vyjadrenie zverejnilo aj Universal Orlando. Vodný svet rozdáva sprej proti komárom nielen v Orlande, ale vo všetkých svojich parkoch na Floride.

Obavy vyvolávajú nielen komáre, ale aj sprej, ktorý úrady používajú na striekanie oblastí s výskytom komárov. Po tom, ako boli potvrdené prvé prípady nakazenia sa vírusom priamo na Floride v okrese Miami-Dade, začali úrady striekať územie s rozlohou 16 štvorcových kilometrov sprejom proti komárom. Používajú insekticíd Dibrom, ktorého hlavnou zložkou je chemikália naled. Insekticíd je striekaný v miniatúrnych kvapôčkach, ktoré letia vzduchom. Letiaci komár do nich narazí a okamžite zhynie. Účinok je tak nespochybniteľný, otázky sa však objavujú v súvislosti s bezpečnosťou tohto prostriedku pre ľudí.

Podľa amerického CDC a Úradu na ochranu životného prostredia je naled v malých koncentráciách pre ľudí a zvieratá neškodný. Odborníci v Európskej únii však majú iný názor a americké médiá si to hneď všimli a rozvírili diskusiu. Vedecká komisia v Bruseli uviedla, že chemikália naled sa v prítomnosti slnečného žiarenia mení na dichlorvos, ktorý môže spôsobiť genetické mutácie. EÚ preto zakázala používanie prípravkov obsahujúcich naled. Americké úrady sa však bránia. Tvrdia, že naled používajú už 50 rokov a žiadne negatívne následky zatiaľ neboli dokázané.

Postreky trvajú približne hodinu a vykonávajú ich pred svitaním a počas západu slnka, keď sú komáre najaktívnejšie. Úrady v okrese Miami-Dade odporučili ľuďom s alergiami, aby v týchto časoch nevychádzali von. Včelári majú zase zakrývať svoje včely.

V týchto dňoch boj proti komárom spomalilo daždivé počasie. Chemikália naled totiž pri kontakte s vodou stráca účinnosť. Okrem Dibromu úrady používajú na postreky aj insekticíd BTI, ktorý je účinný proti larvám komárov. "Hoci striekanie insekticídov vyvoláva obavy z ich toxicity voči prírode a človeku, politici musia zvážiť a porovnať potenciálne hrozby pre ľudské zdravie a prírodu v prípade striekania a nestriekania," uviedol pre CNN vedec Bryn Phillips z toxikologického oddelenia Kalifornskej univerzity.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.