Začiatok školského roka znamená pre rodičov vyššie výdavky

Archívna fotografia, Stredná Spojená škola, internátna, vyučovacia hodina Foto: TASR/Tomáš Doboš

Bratislava 31. augusta (TASR) - Začiatok nového školského roka kladie veľké nároky na rodinný rozpočet. Potrebná výbava pre prváka vyjde približne na 150 eur, zošity a ďalšie pomôcky pre deti na prvom a druhom stupni základnej školy stoja najmenej 75 eur.

Podľa informácií spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, je august mesiacom, v ktorom hlavne matky – samoživiteľky využívajú rôzne malé pôžičky na pokrytie nákladov na začiatok školy a na druhej strane sa snažia o odloženie už nastavených splátok z dôvodu nákupu školskej výbavy.

Na niekoľko tisíc môže vyjsť aj elektronická výbava školákov, ktorí dnes bežne majú už od prvej triedy vlastný mobilný telefón, tablet i počítač, a to napriek tomu, že ich pri školskom vyučovaní na základnej škole v zásade nepotrebujú.

"Náklady na školákov každým rokom stúpajú a ekonomicky slabšie rodiny bez úspor sa môžu ľahko dostať do situácie, keď ich bežné príjmy na potrebnú výbavu nestačia. Predovšetkým matky – samoživiteľky potom volia ako východisko úver, ktorý však majú neskôr problém splácať," hovorí Markéta Fixová, zo spoločnosti KRUK. Podľa nej august je mesiacom, kedy do spoločnosti volajú zadlžené samoživiteľky, že nemajú na pravidelné splátky svojho dlhu, pretože musia platiť vysoké výdavky za výbavu svojich detí do školy. Situáciu riešia nižšou platbou v daný mesiac a naopak zvýšením v ďalšom mesiaci.

Rodičia chcú svojim deťom spríjemniť začiatok školskej dochádzky a zároveň minimalizovať sociálny rozdiel oproti spolužiakom z ekonomicky silnejších rodín. Takisto im chcú vybudovať domáce zázemie v podobe písacieho stola a kvalitnej stoličky alebo rovno celkovej prestavby detskej izby podľa potrieb školáka. Financovanie týchto nákladov úverom však môže znamenať zásadné riziko, ak nastanú nepredvídané okolnosti ako napríklad choroba, strata zamestnania, nečakané výdavky a dlh nebude možné splácať.

"Rodiny s nižšími príjmami by sa mali na náklady súvisiace so školskou dochádzkou detí pripravovať priebežne, zahrnúť ich do svojho rozpočtu a odkladať si na ne peniaze. Veľmi dôležité je zistiť, čo presne bude pre školákov naozaj potrebné nakúpiť a aké pomôcky im zdarma poskytne škola. Pre deti, ktorých rodičia nemôžu nakúpiť ani zošity a ďalšie základné pomôcky, mávajú školy pripravený sociálny program, z ktorého im na ne prispievajú," uzatvára Fixová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.