Schulz odcestoval do Turecka znovu nastaviť politický dialóg

Martin Schulz Foto: TASR/AP

Brusel 1. septembra (TASR) - Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz odcestoval dnes na oficiálnu návštevu Turecka. Bude to jeho prvý pobyt v Turecku po zmarenom pokuse o vojenský prevrat z 15. júla.

Predseda europarlamentu pred odchodom do Ankary v správe pre médiá spresnil, že v tureckej metropole sa stretne s prezidentom krajiny Recepom Tayyipom Erdoganom, rokovať bude aj s premiérom Binalim Yildirimom, so šéfom tureckej diplomacie Mevlütom Čavušoglom a šéfom Veľkého národného zhromaždenia (parlamentu) Ismailom Kahramanom. Pracovne sa stretne aj s predstaviteľmi štyroch parlamentných skupín v tureckom parlamente.

Schulz pred odchodom do Ankary zdôraznil, že "záväzok Európskej únie voči demokracii, demokratickým hodnotám a právnemu štátu v Turecku bol, je a zostane neochvejný".

"Moja návšteva sa snaží vzdať hold všetkým tureckým občanom, ktorí odvážne vyšli do ulíc na obranu demokracie," uviedol Schulz.

Podľa jeho slov je účelom jeho oficiálnej návštevy v tejto krajine snaha znova naviesť politický dialóg medzi EÚ a Tureckom správnym smerom a otvorene diskutovať o všetkých dôležitých otázkach, ktoré sa týkajú "našej bilaterálnej a regionálnej spolupráce" - od otázky bezpečnosti až po utečeneckú krízu.

Schulz pripomenul, že Turecko je kandidátskou krajinou a zároveň strategickým partnerom EÚ.

"Musíme medzi sebou komunikovať, čo je lepšie než posielať si navzájom odkazy, a produktívne riešiť závažné výzvy, ktorým čelíme," opísal Schulz súčasnú podobu vzťahov medzi Bruselom a Ankarou.

Schulz nie je prvým vysokým predstaviteľom europarlamentu, ktorý sa v Ankare snaží o "oteplenie" vzťahov s Tureckom, ktoré ochladli po vlne európskej kritiky v súvislosti s masovým zatýkaním v Turecku a čistkami v štátnom aparáte po zmarenom vojenskom puči. Koncom augusta Ankaru navštívil aj predseda zahraničnopolitického výboru EP, nemecký europoslanec Elmar Brok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.