Výstavba bioplynovej stanice v Liptovskom Mikuláši nebude možná

Bioplynová stanica, archívne foto Foto: TASR - František Iván

Liptovský Mikuláš 19. septembra (TASR) - Výstavba bioplynovej stanice na území mesta Liptovský Mikuláš nebude v budúcnosti možná. Znemožnili ju poslanci mestského zastupiteľstva na svojom piatkovom (16.9.) rokovaní zmenou územného plánu, ktorá podobné aktivity v katastri mesta vylučuje.

"Na konci roka 2015 požiadal konkrétny investor o umiestnenie stavby bioplynovej stanice neďaleko obytnej zóny mesta. V tom čase prišla petícia proti výstavbe tejto stanice a my sme jej vyhoveli. Bez zmeny územného plánu by s menšími úpravami mohli o výstavbu požiadať opäť, preto bolo potrebné zmeniť územný plán, aby nebolo možné všeobecne povoliť jej stavbu na území mesta," uviedol pre TASR primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

Spoločnosť Archív SB, s. r. o., ktorá požiadala o umiestnenie stavby v areáli kožiarskych závodov na sídlisku Nábrežie, sa bude výstavby bioplynovej stanice naďalej domáhať. "Určite nebudeme hľadať novú lokalitu, trváme na umiestnení v tejto priemyselnej zóne. Odpady, ktoré chceme spracovávať, sa nachádzajú pri kožiarskych závodoch. Bol by nezmysel, aby sme tisíce ton odpadu vozili do inej lokality a tam ho spracovávali," reagoval zástupca spoločnosti Miroslav Vrbacký s tým, že firma zvažuje aj podanie žaloby na mesto.

Proti výstavbe bioplynovej stanice na Nábreží bojovali občania Liptovského Mikuláša dvoma petíciami. Predsedovia obidvoch petičných výborov prejavili so zmenou územného plánu spokojnosť. Liptovskomikulášania sa obávali zápachu, zníženia kvality životného prostredia a v neposlednom rade mali strach aj o svoje zdravie.

Zariadenie na spracovanie odpadu najmä z priemyselnej sféry v objeme takmer 20.000 ton ročne malo podľa projektu vyrásť za garážami pri Vrbickom cintoríne. Lokalita sa nachádza približne 400 metrov od obytnej zóny. Odpad mali do plánovanej bioplynovej stanice dovážať nákladné autá po miestnych komunikáciách. Denne po nich malo prejsť 14 kamiónov s odpadom, ktorý mal pochádzať z regiónu Liptov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.