VIDEO: Na bratislavskej nočnej Párty u Rada protestovali stovky ľudí

Pred bytový dom, v ktorom býva staromestský starosta Radoslav Števčík, sa konala 23. septembra 2016 prostestná akcia s názvom Párty u rada. Tá bola reakciou na zmenu otváracích hodín v bratislavských staromestkých podnikoch. Foto: facebook.com

Bratislava 24. septembra (TASR) - Vajanského nábrežie v bratislavskom Starom Meste sa v piatok (23. 9.) v noci zaplnilo niekoľkými stovkami nespokojných ľudí, ktorí prišli pred bytový dom, v ktorom býva staromestský starosta Radoslav Števčík, vyjadriť nesúhlas s plánom miestnej samosprávy obmedziť prevádzkové hodiny podnikov v centre mesta do 22.00 h.

Akcia s názvom "Párty u Rada", ktorá vznikla na sociálnej sieti Facebook, bola protestom proti všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) o pravidlách času a predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mestskej časti. To schválili ešte v utorok (20. 9.) poslanci na rokovaní miestneho zastupiteľstva.

Podľa neho by totiž mali mať pohostinské a reštauračné zariadenia oficiálne otvorené do 22.00 h. Iba v prípade, ak by splnili tri technické opatrenia, mohli by mať otvorené dlhšie, a to cez týždeň do 24.00 h a cez víkend do 01.00 h nasledujúceho dňa.

Radoslav Števčík Foto: FB Radoslav Števčík

Jedným zo spracovateľov materiálu bol staromestský vicestarosta Ľubomír Boháč, ktorý sa na margo opatrení vyjadril, že podniky sa báť nemusia, keďže mnohé z nich potrebné opatrenia aj tak už spĺňajú.

Starosta Radoslav Števčík sa v daný deň pre médiá na danú tému odmietol vyjadriť, avšak v stredu (21. 9.) zvolal tlačovú besedu, na ktorej oznámil, že predmetné uznesenie a VZN nepodpíše. Svoje rozhodnutie odôvodnil rýchlou právnou analýzou, z ktorej podľa neho vyplýva, že niektoré uznesenia sú nad rámec kompetencií samosprávy, prípadne v rozpore s niektorými zákonmi.

To už sa ale prostredníctvom sociálnej siete začali spájať nespokojní Slováci a na "párty" sa ohlásilo viac ako 6500 ľudí. Podujatie bolo pravdepodobne podľa informácií TASR ilegálne, keďže nebolo ohlásené oficiálne na žiadnom kompetentnom úrade. Proti plánom samosprávy prišlo na Vajanského nábrežie protestovať nakoniec niekoľko, prevažne mladých ľudí.

"Nastávajú nezmyselné, represívne VZN, ktoré nikam nevedú. Tu treba spolu komunikovať. Tu sa nedá urobiť niečo, že si povieme, že z jednej strany to tu zavrieme, ale z druhej strany nerozorávame, nekomunikujeme a nevymyslíme spoločné riešenie," nechala sa počuť jedna z protestujúcich.

"Mám pocit, že to, čo sa tu deje, sa mi podobá trošku na ten krok dozadu, ktorý sa nám udial niekedy v 1989. Máme tu starostu, ktorý robí opatrenia trochu nepremyslené. Máme tu niekoľko ľudí, ktorí si chcú uzurpovať právo na toto mesto. A ja si myslím, že toto mesto je nás všetkých," skonštatoval iný z protestujúcich.

Mnohí sa pritom zhodli na tom, že v centre funguje viacero dobrých podnikov, s ktorými nie sú žiadne starosti a tie by mali fungovať naďalej. Riešiť by sa podľa nich mali skôr tie, ktoré robia hluk a iné problémy. Nesúhlasia vytváraním akejsi kolektívnej viny a zavieraním všetkých podnikov, pričom upozorňujú na fakt, že herne či kasína fungujú nepretržite.

Protestujúci svoju nespokojnosť dávali najavo hlasným skandovaním, viacerými pokrikmi, štrnganím kľúčmi či vyzývaním starostu, aby sa ukázal. Z okien domu však miestami vykuklo iba pár miestnych obyvateľov. Zabávajúci istý čas "protestovali" aj pri hudbe, keď im ju príslušníci mestskej polície dvakrát vypli, začali sami spievať. Trúbením ich pritom podporili aj viacerí šoféri prechádzajúci okolo.

Na protestujúcich "dohliadali" desiatky príslušníkov mestskej a štátnej polície a ťažkoodencov, ktorí zároveň oddelili jednu stranu cesty od druhej, aby mohli autá premávať aspoň v jednom jazdnom pruhu v každom smere. Minimálne jedného účastníka, najmä počas púšťania hudby, polícia odviedla.

Skrátenie prevádzkových hodín podnikov v centre mesta by prijali niektorí dotknutí obyvatelia ulíc, ktorým okrem toho, že sa nevyspia, vadí hluk či neporiadok po niektorých návštevníkov podnikov. Na druhej strane stoja prevádzkovatelia, podľa ktorých by skrátenie otváracích hodín bolo pre nich likvidačné a dopad by to mohlo mať aj na cestovný ruch. Všeobecne záväzné nariadenie by sa malo opätovne dostať na októbrové rokovanie miestneho zastupiteľstva, jeho konečné znenie majú v rukách poslanci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.