Ani sedem krížikov nezastaví pesničkára Jana Nedvěda od koncertovania

Jan Nedvěd Foto: TASR/Martin Palkovič

Bratislava 24. septembra (TASR) – Skladateľ, spevák a všestranný hudobník Jan Nedvěd oslávi dnes 70. narodeniny. Jeden z najúspešnejších českých folkových pesničkárov sa narodil v Prahe 24. septembra 1946. Hudobnú dráhu začínal v bigbítových skupinách Three Long Fingers a Preachers. V roku 1972 založil s mladším bratom Františkom skupinu Toronto. V roku 1974 si zmenili názov na Brontosauři.

Ešte v roku 1974 vyhrali autorskú súťaž na známom festivale Porta so skladbou Jana Nedvěda Kamarát. V tom istom roku prijali ponuku na paralelné účinkovanie so skupinou Spirituál Kvintet. V roku 1975 im Supraphon vydal prvú SP platňu, na ktorej boli pesničky Poselství a Mosty. Na druhom singli boli pesničky Hráz a Johanka z Arku. V roku 1976 opäť účinkovali ako formácia Brontosauři.

Na začiatku 80. rokov už boli Brontosauři hviezdami folkovej scény, denne dostávali pozvánky na koncerty a festivaly. Prierez ich vlastnej tvorby vyšiel v roku 1985 na albume Na kameni kámen. Zo slávnej éry tejto skupiny sú hity ako Růže z papíru, Hlídej lásku, skálo má, Na kameni kámen, Valčíček či Jarní tání. Tieto ich pesničky doslova zľudoveli a zneli z každej trampskej osady či od táborového ohňa. Aj vďaka nim si Jan Nedvěd vyslúžil pomenovanie „trampský Verdi“.

Pri príležitosti Janovej päťdesiatky vystúpili 21. júna 1996 na Strahovskom štadióne v Prahe, na koncert prišlo viac ako 70.000 ľudí. V roku 1997 sa rozišli na celých desať rokov, každý z bratov účinkoval sólovo s vlastnou sprievodnou skupinou. Až 19. decembra 2007, na spoločnom koncerte Nedvědi 60 Fešáci 40 v pražskej Lucerne sa bratia stretli na jednom pódiu. Záznam tohto koncertu vyšiel na CD a DVD Nedvědi&Fešáci Lucerna 07.

Na svojom konte má dnes Jan Nedvěd s kapelou a sólovo vydanú viac ako dvadsiatku albumov, ten prvý bol v roku 1985 Na kameni kámen. Po ňom Pláčatá v roku 1987, Sedmikráska v roku 1992 a Zahrádky 1994. Z najnovšej tvorby sú to albumy Ta noc, kdy mi vyšlo slunce z roku 2007, Lidové písničky z decembra 2008 a najnovší album Souhvězdí jisker, ktorý spolu s bratom Františkom pod hlavičkou Nedvědi vydali v novembri 2011. Celkový pohľad na tvorbu Jana Nedvěda a jeho hudobných zoskupení ponúka dvojkompilácia Nedvědi 44 slavných písniček a jej druhá časť Nedvědi 44 slavných písniček a ještě něco navíc.

Jan Nedvěd je otcom piatich detí, sú nimi Monika, Alena, Jan, Jakub a Václav. V pražskej Lucerne si 12. októbra 2012 zobral za manželku o 37 rokov mladšiu Pavlínu Jiráskovú, ktorá je jeho štvrtou manželkou. V júni 2013 prerušil koncertnú činnosť, v roku 2016 ohlásil návrat na scénu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.