Spotrebiteľské ceny v Španielsku vzrástli prvýkrát za 14 mesiacov

Na ilustračnej foto španielska vlajka. Foto: TASR/AP/Paul White

Madrid 29. septembra (TASR) - Spotrebiteľské ceny v Španielsku vzrástli v septembri prvýkrát za 14 mesiacov. Ukázali to dnes zverejnené predbežné údaje štatistického úradu INE. Informoval o tom portál RTTNews.

Ako uviedol INE v rýchlom odhade, spotrebiteľské ceny sa v septembri medziročne zvýšili o 0,3 % po 0,1-% poklese v predchádzajúcom mesiaci. Je to prvý rast od júla 2015, keď spotrebiteľské ceny zaznamenali rast o 0,1 %.

Septembrové tempo rastu je navyše výraznejšie, než sa očakávalo. Ekonómovia počítali s rastom cien o 0,2 %.

Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,1 %. V tomto prípade bol rast slabší, než sa čakalo. Ekonómovia odhadovali medzimesačný rast na úrovni 0,2 %.

Harmonizované spotrebiteľské ceny sa oproti septembru minulého roka zvýšili o 0,1 % po 0,3-% medziročnom poklese v auguste. Tempo rastu bolo mierne slabšie, keď ekonómovia očakávali rast o 0,2 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa harmonizované spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,8 %. Konečné údaje o vývoji spotrebiteľských cien za mesiac september zverejní štatistický úrad 14. októbra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.