Ministri životného prostredia EÚ rokujú o Parížskej klimatickej dohode

Na archívnej foto rokovanie o Parížskej klimatickej dohode v New Yorku. Foto: TASR/AP

Brusel 30. septembra (TASR) - Hlavnou témou dnešného mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ pre životné prostredie je ratifikácia Parížskej klimatickej dohody, uviedol dnes jej predseda, slovenský minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

Cieľom mimoriadneho zasadnutia je dosiahnuť platnosť dohody do novembrovej klimatickej konferencie v marockom Marrákeši.

Ak dnes ministri dohodu odobria, Európskemu parlamentu (EP) to umožní budúci týždeň o nej hlasovať počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu. V prípade odsúhlasenia dohody v Rade aj v EP by EÚ mohla uzavrieť ratifikáciu dohody 7. októbra, teda presne mesiac pred konferenciou v Marrákeši.

Dátum v tomto prípade zohráva dôležitú úlohu, pretože klimatická dohoda vstúpi do platnosti 30 dní od momentu, keď ju ratifikuje najmenej 55 štátov, ktoré produkujú aspoň 55 percent celosvetových emisií skleníkových plynov.

Zatiaľ ju síce podpísalo 61 štátov vrátane USA, Číny a Slovenska, ale tie sú zodpovedné len za 47,79 percenta emisií skleníkových plynov.

Ministri životného prostredia členských štátov EÚ budú dnes prijímať aj závery stanovujúce postoj EÚ na konferencii k Rámcovému dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC), ktorá bude 7.-18.novembra v Marrákeši. Európsku komisiu na stretnutí ministrov zastupuje komisár Miguel Arias Caňete.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.