Orbán: Nedeľňajšie referendum o kvótach bude pre Maďarsko osudovým

Maďarský premiér Viktor Orbán (v strede) a švédsky premiér Stefan Löfven (vpravo) počas stretnutia za okrúhlym stolom na otvorení neformálneho summitu 27 hláv štátov a premiérov EÚ na Bratislavskom hrade v Bratislave 16. septembra 2016. Foto: TASR/AP

Budapešť 1. októbra (TASR) - Nedeľňajšie referendum o prerozdeľovaní utečencov na základe kvót bude osudovým pre Maďarsko i Európsku úniu, uviedol v článku zverejnenom dnes v denníku Magyar Idök predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

V nedeľu podľa jeho slov budú mnohí sledovať dianie v Maďarsku. "Budeme síce rozhodovať zdanlivo o jednoduchej otázke, v ktorej však je všetko, čo sa týka osudu Európskej únie a Maďarska," povedal premiér.

"Zdá sa, že Maďarsko sa vďaka svojej zemepisnej polohe dostáva do centra pozornosti raz za 30 rokov. Tak tomu bolo v roku 1956 (protisovietska revolúcia) i v roku 1989 (zmena režimu). Teraz je na nás, aby sme pri južných hraniciach Európy zastavili hrozbu sťahovania národov," zdôraznil Orbán, podľa ktorého je Maďarsko jedinou krajinou EÚ, v ktorej sa vláda spýtala ľudí na ich názor o prisťahovalectve.

V nadchádzajúcich mesiacoch bude podľa predsedu maďarskej vlády potrebné zabrániť Bruselu, aby presadil právne normy týkajúce sa nanútenia prisťahovalcov jednotlivým členským krajinám Únie. "Dôležitú úlohu v tom zohrajú aj krajiny Vyšehradskej štvorky, pričom na budúci rok vysvitne, akým smerom sa uberie EÚ po parlamentných voľbách vo veľkých európskych krajinách," uzavrel Orbán.

Referendum bude platné, ak sa ho zúčastní 4.163.313 oprávnených voličov, povedala dnes na tlačovej konferencii v Budapešti predsedníčka Národnej volebnej kancelárie (NVI) Ilona Pálffyová.

Podľa agentúry MTI pripomenula, že plebiscit je v zmysle maďarských právnych noriem platný, ak vyše polovica oprávnených voličov Maďarska odovzdá platný hlas. Ľudové hlasovanie bude úspešné v prípade, ak viac ako polovica hlasujúcich voličov odpovie na položenú otázku rovnakým spôsobom.

Zoznam oprávnených voličov Maďarska s počtom 8.272.625 uzatvorili v piatok, dodala predsedníčka NVI.

Maďari 2. októbra pristúpia k volebným urnám v referende s otázkou "Ste za to, aby EÚ mohla aj bez súhlasu maďarského parlamentu stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?"

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.