Tatranské plesá vyčistia po letnej turistickej sezóne

Na snímke Velické pleso a Sliezsky dom vo Velickej doline vo Vysokých Tatrách 13. júla 2015. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Vysoké Tatry 7. októbra (TASR) – V rámci 23. ročníka akcie Čisté vody, ktorá sa zameriava na vyčistenie tatranských plies po letnej turistickej sezóne, dnes vyčistia dná štyroch z nich. Potápači odpadu zbavia nielen Štrbské pleso, ale aj Velické a Popradské pleso či Nové Štrbské pleso. TASR o akcii informoval námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Maroš Petrík.

Akcia je dobrovoľnou súčasťou 31. Medzinárodného festivalu potápačských filmov. Potápači budú tatranské plesá čistiť pod dohľadom organizátora, ktorým sú Štátne lesy TANAP.

Za doterajších 22 rokov trvania akcie Čisté vody sa pod hladinou vysokohorských tatranských plies uskutočnilo 1457 ponorov, pričom dobrovoľníci na brehy vyniesli takmer 5200 kilogramov odpadkov. Najviac, až 506 kíl, vytiahli potápači z vody v roku 2004. Naopak, najmenej, iba 45,35 kilogramu, v roku 2013. Vlani 38 dobrovoľných potápačov vytiahlo spod hladín tatranských plies 73 kilogramov odpadov. V minulosti prevládal najmä stavebný odpad, v posledných rokoch sú to zväčša obaly z potravín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.