Rezort zahraničných vecí varuje Slovákov pred hurikánom Matthew v USA

Hurikán Matthew. Foto: TASR AP

Bratislava 7. októbra (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR v súvislosti s meteorologickou predpoveďou vývoja tropického cyklónu Matthew varuje Slovákov, aby sa riadili pokynmi a vydanými výstrahami miestnych krízových zložiek. Informuje o tom na svojej internetovej stránke.

Rezort diplomacie vyzýva občanov SR zdržiavajúcich sa aktuálne, respektíve cestujúcich do štátov Florida, Georgia, Južná a Severná Karolína, aby sa riadili pokynmi a vydanými výstrahami miestnych krízových zložiek, sledovali vývoj poveternostnej situácie a poveternostných výstrah.

"V prípade už naplánovanej cesty do uvedených oblastí USA by mali občania SR kontaktovať letecké spoločnosti s cieľom ubezpečiť sa, či ich let nebol zrušený alebo odložený na neskôr. Aktuálna meteorologická predpoveď vývoja smerovania tropického cyklónu Matthew je zverejnená na www.weather.gov," upozorňuje ministerstvo.

Slovákom ďalej odporúča, aby v prípade cestovania do USA využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na jeho internetovej stránke. V urgentných prípadoch stavu núdze môžu slovenskí občania volať na pohotovostné číslo slovenského veľvyslanectva vo Washingtone (+1 202 361 6298).

Americký prezident Barack Obama dnes v súvislosti s hurikánom vyhlásil stav ohrozenia v štáte Južná Karolína ležiacom na atlantickom pobreží USA. Rovnaké opatrenie platí od štvrtka (6.10.) i v štáte Florida. Obama v noci nadnes (SELČ) absolvoval telefonické rozhovory s guvernérmi štátov na juhovýchode USA ohrozených hurikánom. Ide o Floridu, Georgiu, Severnú i Južnú Karolínu.

Ak sa naplnia obavy o smere pohybu a sile hurikánu, bude z tejto oblasti potrebné evakuovať viac ako dva milióny ľudí.

Primátor mesta Jacksonville v americkom štáte Florida vyzval dnes obyvateľov mesta, aby sa v súvislosti s približujúcim sa hurikánom Matthew evakuovali alebo si aspoň našli bezpečný úkryt. Preň bolo vo štvrtok a dnes na Floride zrušených viac 3000 letov. Rušia sa tam aj plavby lodí a vlakové spojenia.

Americká meteorologická služba v noci nadnes informovala, že Matthew zosilnel na hurikán štvrtej kategórie - druhej najvyššej podľa Saffirovej-Simpsonovej stupnice. Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú na riziko vzniku "obrovských materiálnych škôd".

Len počas pohybu ponad Haiti zapríčinil hurikán podľa najnovších informácií smrť takmer 340 ľudí a obrovské materiálne škody. Túto novú bilanciu zverejnili v noci nadnes miestne úrady.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.