Pozor na malé lavínové nebezpečenstvo vo Vysokých a Západných Tatrách

Na snímke Nové Štrbské pleso. Vysoké Tatry - Popradské pleso 2. októbra 2016. Foto: TASR/Milan Kapusta

Liptovský Hrádok 8. októbra (TASR) - Po prvom významnejšom snežení pretrváva vo Vysokých a Západných Tatrách malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Týka sa pritom vysokých polôh, a to najmä svahov s trávnatým podkladom. TASR o tom dnes informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Vo vyšších polohách Vysokých a Západných Tatier za posledné tri dni pri veľmi silnom vetre pripadlo 30 až 60 centimetrov nového snehu, ktorý padal na relatívne teplú zem a aj preto je jeho stabilita slabá. "Na strmých svahoch s väčšou hrúbkou snehu je možný zosuv spontánnych základových lavín. Takisto je možný zosuv menších lavín pri mechanickom zaťažení snehovej pokrývky v miestach, kde bolo naviate väčšie množstvo snehu. Ide napríklad o tie pod sedlami, v žľaboch a muldách. Toto platí najmä v poludňajších a popoludňajších hodinách, kedy teplota mierne stúpne," upozornil Buliak.

Dnes ráno bolo na horách pekné polooblačné počasie s inverziou. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus ôsmich do nula stupňov Celzia. Bolo bezvetrie alebo fúkal len slabý severný a severozápadný vietor do troch metrov za sekundu. Za uplynulých 24 hodín už sneh nepripadol.

Vo vyšších polohách nad hranicou lesa (600 m) sa nachádza súvislá snehová pokrývka s výškou od piatich do 30 centimetrov, v polohách nad 1300 metrov nad morom od 25 do 50 centimetrov. Celkovo za periódu sneženia dvoch až troch dní pripadlo v polohách nad 1800 metrov 30 až 60 centimetrov snehu, ktorý je väčšinou suchý a vplyvom sprevádzajúceho vetra nerovnomerne rozložený.

Predpoveď na dnes

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Na území Slovenska má byť prevažne polooblačno, teploty dosiahnu 8 až 13 stupňov Celzia.

Na západnom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 5 až 2 a najvyššie denné 10 až 13 stupňov C.

Na strednom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 4 až -1 a najvyššie denné 8 až 12 stupňov C.

Na východnom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 4 až 0 a najvyššie denné 8 až 12 stupňov C.

Počasie na horách:

Vo výške 1000 m prevažne polooblačno. Najnižšia ranná teplota -2 a najvyššia denná 5 stupňov C.

Vo výške 1500 m
prevažne polooblačno. Najnižšia ranná teplota -4 a najvyššia denná 2 stupne C.

Vo výške 2000 m prevažne polooblačno. Najnižšia ranná teplota -6 a najvyššia denná -1 stupeň C.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.