NHL: Hossa v drese Chicaga si pripísal dva body

Pravé krídlo Chicago Blackhawks Marian Hossa (v strede), controluje puk medzi hráčmi Washington Capitals obrancom Dmitrijom Orlovom (vľavo) and centrom Jevgenijom Kuznecovom, 11.11. 2016. Foto: TASR AP

New York 12. novembra (TASR) - Slovenský hokejista v službách Chicaga Marián Hossa si v noci na sobotu v domácom zápase NHL s Washingtonom pripísal gól a asistenciu, jeho Blackhawks však napokon prehrali 2:3 po predĺžení. Capitals tak prestrihli "jastrabom" ich sedemzápasovú víťaznú šnúru. Hossa potvrdil výbornú formu v úvode sezóny, keď v 14 stretnutiach nazbieral rovnaký počet bodov (8+6).

Slovenský útočník vyrovnal na 2:2 pri záverečnej hre bez brankára, keď 22,3 sekundy pred treťou sirénou zblízka dostal puk za Craiga Andersona a poslal duel do predĺženia. Bol to jeho ôsmy gól v sezóne a siedmy z uplynulých ôsmich duelov. "Je radosť pozerať ako hrá v poslednej dobe. Hrá s veľkou energiou a je našou veľkou zbraňou," povedal pre nhl.com o Hossovi kapitán Blackhawks Jonathan Toews. Chicago získalo minimálne bod v desiatom zápase za sebou, ale o víťaznú sériu prišlo, pretože v predĺžení rozhodol Marcus Johansson. "Vyhrať v tejto hale je skvelé. Blackhawks žijú z domáceho publika a hrá sa tu naozaj ťažko," povedal tréner Capitals Barry Trotz. Spokojný bol aj tréner Chicaga Joel Quenneville. "Získali sme cenný bod. Washington je veľmi dobrý tím, ktorý nám narobil problémy. Našťastie sme v závere vyrovnali vďaka streleckej forme Hossu," povedal Quenneville pre zámorské médiá. Hossa bol na ľade takmer 20 minút, okrem gólu a asistencie zaznamenal tri strely na bránku, plusový bod a vyhlásili ho za druhú hviezdu zápasu. Druhý slovenský útočník "jastrabov" Richard Pánik nebodoval. Chicago hralo bez svojho najproduktívnejšieho hráča Arťoma Anisimova, ruský center chýbal pre zranenie hornej časti tela.

Strelecky sa presadil aj obranca Martin Marinčin, ktorý svojim prvým gólom v sezóne pomohol Torontu k triumfu 6:3 nad Philadelphiou. Dvadsaťštyriročný hokejista v 45. minúte vyrovnal na 3:3 a svojim prvým gólom od 19. marca zavelil k veľkému obratu. Marinčin skóroval po priťuknutí Morgana Riellyho, keď tvrdou strelou bez prípravy prekonal Stevea Masona. "Marty je obranca a jeho prvoradou úlohou je defenzíva. Keď občas skóruje, tak je to fajn. Jeho hra sa stále zlepšuje," pochválil mladého Slováka tréner Maple Leafs Mike Babcock. Marinčin sa gólovo presadil tretíkrát v 161. zápase v kariére. Na ľade bol viac ako 18 minút a pripísal si aj dva plusové body. Prvé góly v sezóne dali aj Zach Hyman, Leo Komarov a Morgan Rielly, ktorý pridal aj tri asistencie.

Hráči Los Angeles nezvládli záver duelu v Ottawe a podľahli domácim "senátorom" 1:2. Slovák Peter Budaj, ktorý po druhej tretine nahradil v bránke LA zraneného Jeffa Zatkoffa, inkasoval dva góly z 15 striel. Budaj chytil prvých 12 striel, ale napokon nedoviedol Kings k triumfu. V 57. minúte vyrovnal Zack Smith, keď jeho "bejzbalovú" dorážku potvrdili rozhodcovia až po zhliadnutí videozáznamu. To nebolo všetko, pretože 6,5 sekundy pred koncom dokonal obrat Mark Stone, keď doklepol puk za dezorientovaného Budaja. "Mali sme šance, aby sme viedli vyšším rozdielom, ale nepremenili sme ich. Majú útočníkov, ktorí idú dôrazne do bránky a pri oboch góloch im naši obrancovia dali veľa priestoru," povedal pre nhl.com tréner Los Angeles Darryl Sutter.

Kuriózny gól rozhodol o víťazstve Colorada nad Winnipegom 3:2 po predĺžení, keď vlastného brankára prekonal Nikolaj Ehlers. Útočník Jets poslal od mantinelu puk po ľade tak nešťastne, že prešiel pod brankára Michaela Hutchinsona do siete. "Bol som pod tlakom a chcel som poslať puk po mantinelu za bránku. Bohužiaľ to dopadlo takto," opísal Ehlers nešťastný moment pre zámorské médiá. Gól pripísali rozhodcovia Renemu Bourqueovi, ktorý skóroval aj v polovici zápasu. Svoj premiérový zásah v NHL zaznamenal 20-ročný fínsky útočník Avalanche Mikko Rantanen. V drese Jets sa predstavil slovenský útočník Marko Daňo, ktorý bol na ľade takmer 13 minút a zaznamenal jednu strelu. V hľadisku sedel aj člen Siene slávy NHL Peter Forsberg. Veterán Avalanche Jarome Iginla nastúpil na svoj 1487. zápas v profiligovej kariére a vyrovnal na 18. mieste historických tabuliek legendárneho Waynea Gretzkého.

Dallas vyhral v Edmontone 3:2, keď rozdielový gól strelil v 36. minúte Antoine Roussel. Slovenský obranca Andrej Sekera bol na ľade 17 minút a 44 sekúnd a napriek prehre si pripísal dva plusové body. Stars vyhrali druhý zápas za sebou, čo sa im podarilo prvýkrát v sezóne. O víťazstve New Jersey v Buffale 2:1 rozhodol v 29. sekunde predĺženia z trestného strieľania obranca Andy Greene. Buffalo viedlo po dvoch tretinách 1:0, ale duel poslal do predĺženia svojím prvým gólom v NHL 27-ročný francúzsky obranca Yohann Auvitu.

NHL - sumáre:

BUFFALO SABRES - NEW JERSEY DEVILS 1:2 pp (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)

Góly: 11. Moulson (Okposo, O'Reilly) - 44. Auvitu (Hall, Zajac), 61. Greene (z tr. strieľania). Brankári: Nilsson - Kinkaid, strely na bránku: 26:43, 18.301 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - PHILADELPHIA FLYERS 6:3 (2:2, 0:1, 4:0)

Góly: 3. Kadri (Rielly, Zajcev), 20. Rielly (Marner, van Riemsdyk), 45. MARINČIN (Rielly, Kadri), 49. Hyman (Matthews, Carrick), 52. Komarov, 57. Marner (Rielly, Bozak) - 4. Simmonds (Giroux, Gostisbehere), 5. Konecny (Gudas, Del Zotto), 23. Simmonds (Couturier). Brankári: Andersen - Mason, strely na bránku: 23:33, 19.189 divákov.

OTTAWA SENATORS - LOS ANGELES KINGS 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Góly: 57. Smith (Pageau, Karlsson), 60. Stone (Karlsson, Pageau) - 21. King (Carter, Purcell). Brankári: Anderson - Zatkoff (41. BUDAJ), strely na bránku: 33:33, 15.622 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - WASHINGTON CAPITALS 2:3 pp (1:2, 0:0, 1:0 - 0:1)

Góly: 7. Campbell (HOSSA, Forsling), 60. HOSSA (Panarin, Keith) - 7. Beagle (Oshie, Niskanen), 15. Beagle (Wilson, Carlson), 63. Johansson (Orlov). Brankári: Crawford (33.-35. Darling) - Holtby, strely na bránku: 34:28, 22.075 divákov.

COLORADO AVALANCHE - WINNIPEG JETS 3:2 pp (0:0, 2:2, 0:0 - 1:0)

Góly: 22. Rantanen (Johnson, MacKinnon), 30. R. Bourque (Barrie, Landeskog), 62. R. Bourque - 34. Wheeler (Ehlers), 36. Scheifele (Wheeler, Ehlers). Brankári: Varlamov - Hutchinson, strely na bránku: 28:18, 16.517 divákov.

EDMONTON OILERS - DALLAS STARS 2:3 (2:2, 0:1, 0:0)

Góly: 4. Maroon (Eberle, McDavid), 20. Pitlick - 1. Korpikoski (Jamie Benn), 5. Eaves (Seguin, Jamie Benn), 35. Roussel (Seguin, Eaves). Brankári: Talbot - Lehtonen, strely na bránku: 42:30, 18.347 divákov.

Peter Budaj (Los Angeles) 20:00 13/15 86,7

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR