PRIESKUM: Vianoce strávi doma 80 percent Slovákov

Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc

Bratislava 12. novembra (TASR) - Dve tretiny Slovákov chcú prežiť vianočné sviatky netradične. Radi by ich strávili mimo svojho domova v kruhu širokej rodiny ako napríklad v horskej chate. Na takéto neobvyklé Vianoce by neváhalo prispieť viac ako 90 percent z nich a takmer polovica by bola dokonca ochotná vzdať sa pre ne vianočných darčekov.

Realita je však úplne iná. Osem z desiatich Slovákov bude nakoniec sedieť pri štedrovečernom stole doma so svojimi najbližšími. Netradičné Vianoce mimo domova najčastejšie stroskotajú na tom, že sa nenájde nikto z rodiny, kto by ich zorganizoval, alebo ľudia nakoniec uprednostnia svoje pohodlie a tradície. Pre spoločnosť Home Credit to zistil prieskum agentúry STEM/MARK.

Podľa prieskumu by Slováci do netradičných sviatkov najčastejšie investovali od 40 do 200 eur nad rámec bežných vianočných výdavkov. „Je zaujímavé, že takmer polovica opýtaných by sa vzdala aj vianočných darčekov. Peniaze, ktoré by sa tak v rodinnej kase ušetrili, by išli na organizáciu spoločných sviatkov mimo domova. Dokonca sa našlo aj 13 percent takých, čo by si boli ochotní zobrať pre naplnenie spoločných sviatkov pôžičku,“ približuje výsledky prieskumu Jan Holoch, manažér zákazníckej skúsenosti spoločnosti Home Credit.

Najčastejším argumentom v prospech nekonvenčných sviatkov je výborná príležitosť na posilnenie rodinných vzťahov. Často sa objavujú aj pragmatické dôvody typu, že v širšom rodinnom kruhu sa určite nebudú nudiť alebo že deti sa budú môcť takto spolu hrať.

Ideálna predstava veľkého množstva Slovákov o spôsobe strávenia najvýznamnejších sviatkov roka sa vôbec nezhoduje s ich každoročnou realitou. Prieskum totiž ukázal, že skoro 80 percent respondentov bude počas Vianoc doma. Približne polovica ľudí strávi Štedrý deň s vlastnou rodinou a ďalšia tretina k tomu aj s rodičmi.

V kruhu širokej rozvetvenej rodiny si vychutná štedrú večeru len sedem percent ľudí. „Zrejme sa tu prejavila skutočnosť, že Slováci si stále potrpia na tradíciách, zvykoch a určitých istotách, ktorých sa v konečnom dôsledku nechcú vzdať. Viacerí ľudia v prieskume uviedli, že predstava Vianoc strávených v kruhu množstva príbuzných ich doslova stresuje,“ dodal Holoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.