Sneženie môže mierne vystupňovať malú hrozbu pádu lavíny

Záchranári sa pripravujú nastúpiť do vrtuľníka vo Valle Aurina v severnom Taliansku po páde lavíny, ktorá usmrtila šiestich lyžiarov 12. marca 2016 Foto: TASR/AP

Liptovský Hrádok 12. novembra (TASR) - Vo Vysokých Tatrách trvá dnes ráno malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Milan Lizuch, službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.

Príčinou prípadného uvoľnenia lavíny sa môže stať veľké dodatočné zaťaženie snehovej pokrývky ojedinelých plôch vo veľmi strmom teréne. Predpokladané sneženie sprevádzané na hrebeňoch hôr silnejším vetrom môže lavínové nebezpečenstvo mierne vystupňovať.

Dnes ráno bolo na horách zamračené, na mnohých miestach s hmlou a slabým snežením, hlavne v západných častiach horských oblastí. Mierne sa oteplilo, teplota vzduchu sa pohybovala od mínus osem do mínus jedného stupňa Celzia. Fúkal čerstvý, ojedinele silný vietor západných a severných smerov s rýchlosťou do 45 kilometrov za hodinu.

Za posledných 24 hodín pripadlo do päť centimetrov nového snehu. V terénnych depresiách a žľaboch môže byť z predchádzajúceho sneženia miestami naviate aj väčšie množstvo snehu, približne 50 centimetrov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.