Na severe Nigérie môže denne od hladu zomrieť asi 200 detí

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Kapské Mesto 14. novembra (TASR) - Približne 200 detí by mohlo denne zomrieť od hladu na severovýchode Nigérie, kde pôsobia militanti z islamistickej organizácie Boko Haram. Uviedla to vo svojej dnes zverejnenej správe ľudskoprávna organizácia Save the Children.

Podľa jej informácií trpí v tomto regióne v súčasnosti podvýživou približne polovica detí vo veku do päť rokov. Save the Children sa pri týchto údajoch opierala o prieskum, ktorý tam realizovala od júna do októbra. Tieto údaje však môžu byť ešte horšie v oblastiach, ktoré sú kvôli nestabilným pomerom úplne neprístupné.

"Deti sú v zúfalých podmienkach a čelia ťažkej podvýžive, často ešte v kombinácií s život ohrozujúcimi chorobami ako sú zápal pľúc, malária či hnačka," povedal podľa agentúry DPA Ben Foot, šéf Save the Children v Nigérii.

Zo svojich domov doposiaľ utieklo pred Boko Haram len na severovýchode Nigérie vyše 2,2 milióna ľudí, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Ďalších približne sedem miliónov osôb žijúcich v tomto regióne potrebuje humanitárnu pomoc, zatiaľ čo asi tri milióny žijú v bližšie nezistených podmienkach v neprístupných oblastiach.

Militanti z Boko Haram už od roku 2009 ohrozujú obyvateľstvo severovýchodnej Nigérie a podnikajú aj útoky v susednom Čade, Nigeri a Kamerune. Doposiaľ zabili najmenej 14.000 ľudí. Cieľom tejto skupiny je vytvorenie vlastného štátu, v ktorom chce uplatňovať prísnu formu islamského práva šaría.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.