Hongkonský súd odmietol prísahu dvoch separatistických poslancov

Foto: Ilustračné foto

Hongkong 15. novembra (TASR) - Hongkonský súd odmietol dnes prísahu dvoch novozvolených poslancov miestneho parlamentu, ktorí požadujú nezávislosť tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny.

Verdikt sa týka dvojice mladých, demokraticky zvolených poslancov strany Youngspiration, podporujúcej princíp sebaurčenia Hongkongu, informovala agentúra AP.

Sixtus "Baggio" Liang Sung-cheng (30) a jeho kolegyňa Jou Chuej-čen (25) počas októbrového ustanovujúceho zasadnutia novozvoleného parlamentu odmietli zložiť obvyklý sľub a namiesto neho prisahali vernosť hongkonskému ľudu. Súčasne označili Čínu opovržlivým výrazom, respektíve použili hanlivé gesto, a rozvinuli pútač s nápisom "Hongkong nie je Čína".

Podľa dnešného verdiktu hongkonského súdu svojím konaním porušili príslušný oddiel ústavy i zákonov tohto poloautonómneho čínskeho regiónu, takže sa nemôžu ujať svojich poslaneckých mandátov.

Súd sa v tomto smere stotožnil s argumentmi navrhovateľov, ktorými boli šéf hongkonskej administratívy Liang Čen-jing a minister spravodlivosti Jüan Kuo-čchiang (v západnom svete známy ako Rimsky Yuen).

Do celej záležitosti už minulý týždeň bezprecedentne priamo zasiahol Peking, keď obišiel hongkonské súdy a prišiel z vlastnou interpretáciou základného zákona Hongkongu. Podľa nej musia všetci tamojší poslanci v rámci prísahy súhlasiť s tým, že Hongkong je súčasťou Číny. Tí, ktorí by tak neurobili, alebo predniesli sľub nenáležitým spôsobom, majú byť podľa Pekingu diskvalifikovaní z poslaneckej funkcie, a to bez možnosti opätovného zloženia prísahy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.