VIDEO: Slovenskí vojaci pôjdu do Afganistanu

Na snímke slávnostný nástup príslušníkov Ozbrojených síl SR, ktorí odchádzajú plniť úlohy do operácie Resolute Support v Afganistane v areáli 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline 16. novembra 2016. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Žilina 16. novembra (TASR) – Na slávnostnom nástupe v 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline sa dnes rozlúčili s 34 príslušníkmi Ozbrojených síl (OS) SR, ktorí odchádzajú plniť úlohy do operácie Resolute Support v Afganistane.

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva obrany (MO) SR Mariána Saloňa ide o piatu rotáciu našich vojakov a zúčastňuje sa jej 34 vojakov, z toho dve vojačky. "Za celé obdobie rotácií bolo vyslaných 168 vojakov, z toho štyri vojačky. Operácia Resolute Support nahradila bojovú operáciu ISAF, ktorá trvala až do roku 2014. Sme účastníkmi a súčasťou bojových operácií v Afganistane už od roku 2003. Za 13 rokov sme vyslali do prvej operácie 3592 vojakov, z toho 17 žien," povedal Saloň.

Druhý zástupca náčelníka Generálneho štábu (GŠ) OS SR Jindřich Joch zdôraznil, že prostredie v Afganistane sa veľmi mení a je náročné na psychiku. "Vojaci musia byť neustále ostražití. Sú tam časté útoky, infiltrovali Taliban, ktorý sa dostáva do jednotiek. Útočí priamo v objektoch kasární. To znamená, aj v tých objektoch je to nebezpečné. Samozrejme, že naši vojaci nie sú zavretí v kasárňach. Presúvajú sa po celom Afganistane. Nie je to prechádzka ružovou záhradou. Je to veľmi náročné na ich psychiku, odhodlanie. Ale všetci vojaci sú psychicky aj fyzicky pripravení tak, aby zvládli plnenie úloh, ako je od nich požadované," uviedol Joch.

"Do operácie Resolute Support odchádzame pripravení maximálnym spôsobom, ako je to možné. Sme si vedomí nebezpečenstva, ktoré tam na nás číha na každom kroku. S tým, že sa každý s tým vysporiadame a sme pripravení na to, aby sme splnili úlohy, ktoré mandát Národnej rady Slovenskej republiky, ako aj celé velenie operácie Resolute Support pred nás postaví. A verím tomu, že bez akýchkoľvek strát," dodal veliteľ slovenského kontingentu Oliver Toderiška.

Slovensko podľa Saloňa prispelo veľkou mierou k zabezpečovaniu bezpečnosti v Afganistane a budovaniu ich vlastných štruktúr demokracie. "Dnes odchádzajú najlepší vojaci. Idú školiť, vzdelávať, vytvárať priestor a pomáhať afganským ozbrojeným silám. Aby dokázali zabezpečiť poriadok, demokraciu vo svojom štáte bez síl a prostriedkov NATO do budúcna. Za to im patrí veľká vďaka. Odvádzajú skutočne vysoko profesionálnu prácu a to oceňujú aj naši partneri nielen v tejto operácii, ale vo všetkých operáciách v zahraničí," uzavrel štátny tajomník Ministerstva obrany SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.