Vo Francúzsku sa koná prvé kolo primárok konzervatívcov

Nicolas Sarkozy Foto: TASR/AP

Paríž 20. novembra (TASR) - Vo Francúzsku sa koná dnes prvé kolo primárok konzervatívcov, z ktorých vzíde kandidát na úrad prezidenta vo voľbách v roku 2017, informovala spravodajská stanica BBC.

Ak ani jeden zo siedmich kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, druhé kolo sa uskutoční o týždeň.

Favoritmi prieskumov sú exprezident Nicolas Sarkozy a expremiéri Alain Juppé a Francois Fillon. Okrem nich sa o nomináciu strany Republikáni (LR) uchádzajú aj Jean-Francois Copé, Nathalie Kosciusková-Morizetová, Bruno Le Maire a Jean-Frédéric Poisson.

Stranícke primárky pravice sú otvorené, čo znamená, že v nich môže hlasovať takmer ktokoľvek. Stačí, ak je jeho meno vo voličskom zozname a zaplatí dve eurá na organizáciu hlasovania. Okrem toho musí hlasujúci podpísať vyhlásenie, že súhlasí "so stredopravými republikánskymi hodnotami".

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v apríli. Podľa prieskumov bude víťazstvo patriť kandidátovi konzervatívcov, ktorý sa v druhom kole - v máji - stretne so šéfkou Národného frontu Marine Le Penovou. Zrejme žiadny kandidát momentálne neobľúbených a roztrieštených socialistov neobstojí v prvom kole, poznamenala BBC.

Rozhodnutie kandidovať v prezidentských voľbách ako nezávislý oznámil aj bývalý minister ekonomiky Emmanuel Macron, považovaný donedávna za človeka blízkeho socialistickému prezidentovi Francoisovi Hollandovi. Samotný Hollande sa zatiaľ jednoznačne nevyjadril, či sa bude uchádzať o znovuzvolenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.