Djokovič nastúpi vo finále proti Murraymu o post svetovej jednotky

Novak Djokovič Foto: TASR/AP

Londýn 19. novembra (TASR) - Britský tenista Andy Murray sa stal prvým finalistom turnaja majstrov v Londýne. V úvodnom sobotňajšom semifinále si líder svetového rebríčka poradil v londýnskej O2 aréne so štvrtým nasadeným Kanaďanom Milošom Raoničom v trojsetovom zápase 5:7, 7:6 (5) a 7:6 (9). Dramatický duel trval 3 hodiny a 38 minút a je tak najdlhší v histórii podujatia.

Domáci hráč sa o celkový triumf pobije so Srbom Novakom Djokovičom, ktorý z pozícii nasadeného hráča číslo dva úplne hladko zdolal turnajovú päťku Japonca Keia Nišikoriho 6:1 a 6:1.

Ten si počas stretnutia udržal svoj servis iba jedenkrát. "V podstate som predviedol všetko, čo som si takticky naplánoval. Moja výkonnosť ide správnym smerom, preto som veľmi rád. Teraz nás čaká posledný zápas sezóny, zápas, ktorý každý očakával," agentúra AP citovala Djokoviča.

Finálová dvojica sa okrem o titul pobije aj o post koncoročného lídra svetového rebríčka. "Toto sa v histórii tenisu ešte nikdy nestalo. Mám tú česť byť súčasť tejto histórie. Bude to jeden z najväčších zápasov, ktoré spolu odohráme," dodal Djokovič.

Murray odštartoval zápas na príjme a čistou hrou sa ujal vedenia, po ďalšej zvýšil na 2:1. Aj jeho súper si však svoje podanie strážil, navyše hral agresívnejšie a v piatej hre si vypracoval prvý brejkbal zápasu. Ten ešte nevyužil. V prvej sade bol rozhodujúci deviaty gem. Murray sa dostal pod tlak, znervóznel, navyše ho rozhodca prvýkrát napomenul za zdržovanie a neuspel ani so svojím posledným "challengom". Síce dokázal odvrátiť ďalšie dva brejky a dostal sa do vedenia 5:4, no to bolo z jeho strany všetko. V jedenástom geme prišiel dvojchybou o servis a Raonič potvrdil brejk pri svojom podaní a set získal pomerom 7:5.

V tretej hre druhej časti využil ďalší brejkbal a viedol 2:1, ale potom Murray opäť "naštartoval" a po dvoch čistých hrách otočil na 3:2. Následne si už obaja hráči dokázali udržať servis a tak o druhom sete musel rozhodnúť až tajbrejk. V ňom sa Raonič dotiahol z 1:4 na 5:5, no ďalšie dve loptičky patrili skúsenejšiemu Britovi, ktorý získal druhý set a vyrovnal na 1:1.

Aj tretí bol veľmi vyrovnaný. Murray v druhom geme odvrátil dva brejkbaly súpera. V deviatom sa sám dostal po chybách Raoniča k trom brejkbalom a premenil hneď prvý - 5:4, no rozhodnutie neprišlo. Kanaďan nezložil zbrane, vyrovnal stav setu na 5:5 a dramatický duel pokračoval. Obaja si ešte ukradli po podaní a tak aj záverečný ste dospel do tajbrejku. Murray v ňom nakoniec vyhral 11:9, keď premenil svoj štvrtý mečbal a postúpil do svojho premiérového finále na turnaji majstrov.

"Bolo to veľmi ťažké, musel som tvrdo bojovať, aby som to dotiahol do konca. Tajbrejk ponúkol krásne výmeny a nakoniec som to dokázal. Myslím si, že sme si obaja užívali skvelú atmosféru. Bolo to úžasné. Finále bude po takomto zápase náročné, ale dám do toho všetko," povedal v televíznom rozhovore Murray, ktorý zaznamenal 23. víťazstvo v rade.