Mesto Košice pripravuje komplexnú modernizáciu verejného osvetlenia

Na snímke historická budova Štátneho divadla Košice (ŠDKE) v Košiciach 13. januára 2016. Foto: TASR – František Iván

Košice 20. novembra (TASR) - Mesto Košice plánuje zmodernizovať verejné osvetlenie. Podľa radnice v nasledujúcich 15 rokov nebude mestský rozpočet zaťažený nad rámec doterajších nákladov na osvetlenie.

V rámci modernizácie pribudnú nové svietidlá, stožiare, posilní sa osvetlenie najrizikovejších priechodov pre chodcov. Ako informovala hovorkyňa košického magistrátu Linda Šnajdárová, dôjde k 50-percentnej úspore elektrickej energie. Výška investície predstavuje takmer 28.000.000 eur. "Okrem iného pôjde o výmenu 15.193 svietidiel, pričom všetky energeticky náročné nahradia oveľa úspornejšie LED technológie," vysvetlila Šnajdárová.

"Zvýši sa tak bezpečnosť na cestách a v uliciach, ale aj atraktivita mesta," zdôraznil primátor mesta Richard Raši. "Vymenených bude až 5000 stožiarov a nových bude aj 350 rozvádzačov verejného osvetlenia. Pomocou nich dokáže operátor z hlavného dispečingu upravovať na diaľku napríklad intenzitu osvetlenia, zapínať ho aj vypínať. Doplnené bude osvetlenie v lokalitách, kde je v súčasnosti poddimenzované, nevyhovujúce a z dôvodu zvýšenia bezpečnosti chodcov bude zároveň posilnené osvetlenie 100 najrizikovejších priechodov pre chodcov," doplnil.

Mesto v súčasnosti zabezpečuje prevádzku verejného osvetlenia na základe zmluvy o nájme s košickou spoločnosťou ELTODO OSVETLENIE, s.r.o. Platnosť zmluvy však končí 31.7.2017. "Preto bolo nevyhnutné začať s  prípravou podkladov na výber zmluvného partnera na správu, údržbu, prevádzku a modernizáciu verejného osvetlenia v meste Košice," vysvetlila hovorkyňa mesta.

V rámci prípravy mesto podľa nej zabezpečilo vypracovanie Technickej pasportizácie sústavy verejného osvetlenia a Svetelno-technickej štúdie uskutočniteľnosti modernizácie a dlhodobej udržateľnosti verejného osvetlenia v meste Košice.

"Bol vypracovaný časový, technický a finančný plán modernizácie, s komplexným návrhom najvhodnejšieho riešenia realizácie projektu z technického, ekonomického aj ekologického pohľadu. V štúdii boli navrhnuté tri základné modely financovania - rozpočtové financovanie, čiže vlastné zdroje, vlastný alebo dodávateľský úver a PPP – partnerstvo verejného a súkromného sektora – koncesia na verejné osvetlenie. Na základe posúdenia ekonomických údajov, výhod a nevýhod jednotlivých modelov financovania bol navrhnutý model financovania formou koncesie. Rozhodujúcim dôvodom bolo, že pri tomto modeli financovania si mesto nezvýši úverovú zaťaženosť," priblížila Šnajdárová s tým, že koncesná zmluva by bola uzatvorená na obdobie 15 rokov.

O príprave komplexnej modernizácie verejného osvetlenia mesta Košice budú rokovať košickí mestskí poslanci 12. decembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.