Firmy meškajú s úhradou faktúr pre dočasné výpadky v cash flow

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 21. novembra (TASR) - Slovenské firmy majú zlú platobnú disciplínu najmä z dôvodu dočasných problémov s cash flow. Až 49 % komerčných klientov to uviedlo ako dôvod, pre ktorý meškajú s platením faktúr alebo neuhrádzajú svoje záväzky vôbec. Vyplýva to z EOS štúdie "European Payment Practices" za rok 2016, pričom v medziročnom porovnaní je to nárast o 5 percentuálnych bodov. Šlo pritom o komerčných klientov.

"Neplatíme, lebo nám neplatia." Tak znie dôvod meškajúcich úhrad faktúr, ktorý sa v prípade slovenských firiem umiestnil hneď na druhom mieste. Výpadky platieb u vlastných klientov uviedlo 39 % respondentov oslovených v rámci štúdie. Tá bola zostavená na základe odpovedí 3000 respondentov na rozhodovacích pozíciách v 14 európskych krajinách.

Ako ďalšie príčiny nasledujú využívanie dodávateľských úverov (38 %), stav vlastných zákaziek (23 %) či platobná neschopnosť (21 %). Za celú východnú Európu možno konštatovať, že prechodný problém s cash flow dominuje aj tu ako dôvod zlej platobnej morálky. Uviedlo ho 51 % respondentov z radov komerčných klientov. Celkovo vo východnej Európe má oveľa väčší náskok pred ostatnými príčinami než na Slovensku. Druhý, najčastejšie uvádzaný – výpadok platieb u vlastných klientov - skončil s 38 %.

V rámci východnej Európy boli mapované také krajiny ako Rusko, Poľsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, Grécko, Maďarsko a Chorvátsko.

„Dôvody ako dočasný problém s cash flow a výpadky platieb u vlastných klientov spolu úzko súvisia. Firmy sa často dostávajú do druhotnej platobnej neschopnosti, t. j. ak nemajú uhradené vystavené faktúry, nemôžu splácať tie došlé. V dôsledku toho majú výpadky vo vlastnom cash flow a dostávajú sa do prechodnej krízy likvidity," tvrdí Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko venujúcej sa manažmentu pohľadávok.

Faktúry v rámci Európy ako celej vzorky uhrádza načas len 76 % firiem, na východe je to 73 %. Najhoršie skončilo Bulharsko so 70 % platieb v termíne. Nasledujú Grécko a Rumunsko (zhodne po 72 %), a potom Slovensko a Rusko so 73 % včas uhradených platieb.

Tohoročná štúdia EOS realizovaná v 14 európskych krajinách, vznikla v spolupráci s nezávislým inštitútom na výskum trhu TNS Infratest, pričom vo Veľkej Británii, Španielsku, Francúzsku, Rakúsku, Grécku, Rumunsku, Rusku, Slovensku, Bulharsku, Poľsku, Maďarsku, Chorvátsku a Belgicku bolo oslovených po 200 spoločností a v Nemecku 400. Celkovo 3000 respondentov odpovedalo na otázky týkajúce sa ich platobných zvyklostí, ekonomického vývoja v daných krajinách a tiež otázky ohľadom rizika a riadenia pohľadávok vo všeobecnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.