Biskupi v Rwande sa ospravedlnili za účasť členov cirkvi na genocíde

Cintorín v rwandskej Nyaze , kde pochovali pozostatky tisícov obetí genocídy z roku 1994. Foto: TASR/AP

Kigali 21. novembra (TASR) - Katolícka cirkev v africkej Rwande sa v nedeľu ospravedlnila za rolu, ktorú zohrali jej príslušníci v genocíde v roku 1994. Vyjadrila pritom ľútosť nad konaním tých, ktorí sa do masakrovania zapojili.

Rwandská biskupská konferencia vo svojom vyhlásení z nedele, ktoré sa v tento deň čítalo počas omší vo všetkých rwandských chrámoch, vyjadrila ľútosť nad tým, že príslušníci cirkvi "porušili vernosť Božím prikázaniam".

Biskupi žiadajú o odpustenie za "zločin z nenávisti spáchaný kvôli príslušnosti k etniku". "Nepreukázali sme, že sme jedna rodina. Namiesto toho sme jeden druhého zabíjali," uvádza sa v texte.

Cirkev vo vyhlásení priznala, že jej príslušníci sa podieľali na plánovaní genocídy a páchali ju. Genocída v Rwande si vyžiadala životy približne 800.000 etnických Tutsiov a umiernených Hutuov, ktorých zabíjali extrémisti z vlastného etnika.

Miestna cirkev až doteraz odolávala nátlaku zo strany vlády i preživších, aby priznala svoju rolu pri masovom vraždení. Tvrdila pri tom, že tí predstavitelia cirkvi, ktorí sa na genocíde podieľali, konali individuálne.

Agentúra AP pripomenula, že mnohé z obetí zahynuli aj rukou duchovných - kňazov či príslušníkov reholí. Podľa rwandskej vlády mnoho ľudí prišlo o život v chrámoch, kam sa uchýlili v nádeji, že tam budú v bezpečí.

AP vo svojej správe uviedla, že vyhlásenie rwandských biskupov je pozitívnym vývojom v snahe Rwandy o zmierenie v krajine. Zverejnenie tohto vyhlásenia bolo načasované na záver Jubilejného roku milosrdenstva, ktorý vyhlásil pápež František, aby veriacich na celom svete povzbudil k zmiereniu a odpusteniu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.