A. DANKO: Cyprus je dôležitou krajinou pre Slovensko

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS). Foto: TASR - Michal Svítok

Nikózia/Bratislava 12. decembra (TASR) – Cyprus je veľmi dôležitou destináciou pre zahranično–politické aktivity Slovenska a pre turistiku. Cyperská republika veľmi oceňuje prínos SR k bezpečnosti krajiny. Na dnešnom brífingu to po stretnutí s predsedom cyperského parlamentu Demetrisom Syllourisom prehlásil predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

V týchto ťažkých časoch vám želám, aby ste si dokázali vysporiadať všetky traumy histórie a aby ste sa dostali k rozvoju vášho milovaného Cypru,“ uviedol Danko. V mene celej slovenskej delegácie poďakoval svojmu cyperskému partnerovi za privítanie, ktoré sa jej dostalo.

Andrej Danko pricestoval na pracovnú návštevu Cypru v nedeľu (11. 12.). Okrem Demetrisa Syllourisa sa stretne aj s prezidentom Cyperskej republiky Nikosom Anastasiadesom, arcibiskupom Chrysostomosom II., navštívi vedúcu mierovej misie UNFICYP Elisabeth Spehar a zavíta aj medzi slovenských vojakov v tábore Tatry.

Príslušníci Ozbrojených síl SR pôsobia v mierovej misii UNFICYP na Cypre od roku 2001. V súčasnosti má Slovensko v misii 169 vojakov a päť príslušníkov v policajnej časti UNPOL.

Minister P. Gajdoš ponúkol cyperskej Národnej garde priestory na výcvik

Nikózia/Bratislava 12. decembra (TASR) – O pôsobení slovenských vojakov v misii UNFICYP a o prehĺbení bilaterálnej spolupráce rokoval dnes v cyperskej Nikózii minister obrany SR Peter Gajdoš (nominant SNS) a šéf cyperského rezortu obrany Christoforos Fokaidis.

Gajdoš navštívil Cyprus ako súčasť delegácie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS).

"Máme záujem o ďalší rozvoj bilaterálnej spolupráce v oblasti bezpečnosti, ako aj na pôde Európskej únie," povedal Gajdoš.

Na stretnutí ponúkol Národnej garde Cypru možnosť využiť Centrum výcviku Lešť, zamerané na výcvik špeciálnych jednotiek, a rovnako tak Výcvikové a testovacie centrum radiačnej chemickej a biologickej ochrany v Zemianskych Kostoľanoch, ktoré je svojím zameraním a možnosťou výcviku s ostrými chemickými látkami jedinečné v celej strednej Európe.

Cyperský minister obrany Christoforos Fokaidis poďakoval Slovensku za pretrvávajúcu podporu pri riešení cyperskej otázky - najmä za to, že napomáha bikomunitnému dialógu medzi lídrami politických strán z oboch cyperských komunít.

"Chcem tiež vysloviť vďaku cyperskej vlády za cenný príspevok slovenského kontingentu do mierových síl OSN na Cypre. A chceme zablahoželať Slovensku k úspešnému predsedníctvu v Rade Európskej únie v takomto ťažkom období pre Európu," povedal.

Ministri si vymenili názory na pretrvávajúce problémy, akými sú migrácia, terorizmus a extrémizmus. Hovorili spolu aj o možnostiach spolupráce v oblasti obranného priemyslu.

Slovenská republika prvýkrát nasadila svojich vojakov do misie UNFICYP v máji 2001 a v súčasnosti je vedúcou krajinou v Sektore 4 vo Famaguste, keď pod jej velenie patria aj srbské a maďarské čaty.

V septembri tohto roku Slovensko navýšilo počet pôsobiacich príslušníkov v UNFICYP zo 159 na 169. Cieľom misie je zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a cyperskými Turkami, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami a prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.